Başlangıç İçin Kalimba Önerileri ve Çok Talep Görenler

Başlangıç için kalimba önerileri, bilgileri ve kapsamlı araştırma sonucunda en çok talep gören kalimba modelleri yer almaktadır.
 Başlangıç İçin Kalimba Önerileri ve Çok Talep Görenler

Başlangıç İçin Kalimba Önerileri ve Çok Talep Görenler

Öncelikle gelen yoğun talep üzerine kalimba başlangıç düzeyi başta olmak üzere kullanıcılarından tam not alan modeller hakkında sizlere kapsamlı bir içerik sunmaya çalışacağım. Öncelikle konumuzda da geçtiği gibi başlangıç düzeyleri için konuyu temelden almak gerekiyor. Kalimba son yıllarda hayatımıza giren yerel ve tuşlu müzik aletidir. Kalimba çok yönlü olmakla birlikte oldukça sempatik ses ve tını özelliklerine sahiptir. Kalimba Güney Afrika’da doğmuş olan enstrümandır. Yapı özelliklerinden bahsetmek gerekirse eğer, özel seçilmiş ahşap gövde üzerine kademeli olarak sabitlenen metal ses levhaları sayesinde hem tuşlu müzik aleti olmakta hem de ses üretilebilir yapıya sahip olmuştur. Kalimba bölgesel ve yerel bir enstrüman olmakla beraber o bölgelerin popüler ve köklü gruplarının kullanmasından dolayı kıtasal üne kavuşmuştur. Şimdilerde ise hemen hemen her evde görebileceğiniz kalimba müzik aletlerinin yapısı, ürettiği sesi ve hatta birçok adlandırma biçimi dahi mevcuttur.

Kalimba kıtasal olarak en yaygın şekilde Başparmak Piyanosu olarak bilinmekle birlikte likembe, marimba, oko, nhare, mbira, karimbao ve benzeri birçok adlandırma biçimi bulunur. Afrika topraklarında yol aldıkça yapı ve ses biçimi ile farklılaşmasının yanı sıra yeni isimlere de sahip olmuştur. 1950 yılından bu yana kıtasal olarak bilinen ve dünya çapında belirli standartlara kavuşan kalimba birçok müzik türüne eşsiz tat vermekle beraber günümüzde başka birçok amaç ile kullanılmaktadır. Nasıl mı?

Kalimba ürettiği ses bakımından oldukça insan içini okşayan ve sakinleştiren bir yapıda olduğu için geçmişten bugüne birçok sinir hastalıklarının tedavisinde denenmiş hatta olumlu sonuçlar alınmıştır. Hal böyle iken günümüzde ise her eve girmesinin birden fazla nedeni olsa da en çok ağır basan yanı ise sakinleştirici etkisidir. Birçok ebeveyn çocuklarını doğru bir şekilde yönlendirmek amacı ile ve onların enerjisini sinirle atmak yerine başka yollar öğretmek için kalimba adındaki bu eşsiz enstrümana sahip olmuştur. Edindiğim ve araştırdığım bilgilere göre mutlaka tecrübe edilmesi gereken her yaş grubu için oldukça verimli etkilere sahip kalimba müzik aleti kullanıcıları şiddetle tavsiye etmektedir. Başlangıç düzeyi ana unsurumuz olmak üzere oldukça kapsamlı bir şekilde ele alınması gereken yanlarını da sizlere anlatmaya çalıştığımız kalimba ve başlangıç için ilgili konuya geçmek istiyorum.

Başlangıç İçin Kalimba

Öncelikle kalimbanın üretebildiği sesin birçok etken noktası vardır. Yani ses sütunlarının sabitlendiği ağaç ve ağaç üzerinde yer alabilecek ses deliği ya da elektro bağlantılar sese direkt olarak farklılık katabilir. Bunun yanı sıra üzerinde yer alan tuş sayısı, tuşların türü yani çeşitlenen tuşlarda var, son olarak ise yerel bir enstrüman olduğu için üzerinde yer alabilecek herhangi bir kısım olabilir. Tüm bu detayları benim sizlere tavsiyem kullanacağınız müzik türü başta olmak üzere amaçlarınız ve kullanım alanlarınız doğrultusunda değerlendirerek ele almalısınız. Benim sizlere tavsiyem ise kullanıcılarından birçok konuda tam not aldığımız özellikle 17 tuşlu kalimba modelleridir. Elbette minik ve sempatik bir enstrüman olduğu için farklı renklerde üretilebiliyor hatta birçok alanda yakışmaktadır. Fakat bence burada sese zarar verebilecek herhangi bir unsur olmamalı bu yüzden profesyonel bir şekilde boyanmış ağacın özelliklerini bozmadan son haline gelmiş kaliteli ürünleri tavsiye ederim. Ses deliği konusuna gelecek olur isek eğer şiddetle tavsiye ettiğim bu kısımlar sese derinlik ve belirli düzeyde güç verecektir. Tıpkı gitarlarımızda olduğu gibi sese belirli oranda amfi görevi görerek yükseltecektir. Bu yüzden ses deliğinin olması sizlere artısı olacaktır. Aynı zamanda neden 17 tuşlu kalimba önerdiğimi düşünenleriniz var ise eğer, üretilen sesin genişliği ve notaların kullanım şekline direkt olarak mevcut ses sütun yapı ve adeti etki eder. Günümüzde müzik türleri başta olmak üzere birçok kullanıcı grubundan edindiğimiz bilgilere göre 17 tuşlu kalimba modelleri oldukça kullanışlı olduğudur.

En Çok Talep Gören Kalimba

Bu konuda sizlere referans olabileceğimiz marka ve modeli oldukça kapsamlı bir şekilde araştırdım. Çünkü hem elde edeceğiniz ses hem kullanışlılık hem tasarım hem fiyat konusunda uygunluk gibi önemli unsurları göz önüne alarak sizlere en çok talep gören kalimbayı gönül rahatlığı ile sunmaktayız.

Ses Delikli İçin:
Midex Diduo S-17JY Kalimba17 Tuşlu Profesyonel Kalimba seti,
Midex MD1 Maun Kalimba 17 Tuşlu Profesyonel Kalimba Serisi,

Ses Deliksiz İçin:
Midex KLX-400 Kalimba 17 Tuşlu Hakiki Ağaç seti,

Ayrıca yukarıda yer alan modellerin tamamı akort çekici, taşıma kılıfı ve benzeri olmazsa olmaz unsurlar ile birlikte geldiği için tedarik kanallarında set halinde sunulmaktadır. Son olarak bu modelleri tercih etmemizde etken olan en önemli unsurlardan bahsetmek istiyorum…

• Ses kalitesi,
• Kullanıcılarından tam not alması,
• Yapısında değerlendirilen kısımların sese etkisi,
• Organik ve hakiki ürünlerden üretilmesi,
• Paslanmaz çelik yapıda olan ses sütunlarının uzun vadede üstün performans sunabilmesi,
• Sütunların genişliği ve kullanışlılığı,
• İhtiyaç duyulan kılıf ve akort çekici gibi unsurların yer alması,
• Üretici markasının güvenirliliği,
• Fiyatı,

Yukarıda saydığımız birçok özelliği üzerinde bulunduran Midex marka Kalimba modellerini gönül rahatlığı ile satın alıp, tecrübe etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Ayrıca bu eşsiz tuşlu müzik aletinin sesi ile ilgili bilgiye sahip olabilmeniz için aşağıda yer alan videoları sizler için bırakıyorum. Aşağıda yer alan kalimba modelleri dışında youtube ve benzeri sosyal medya uygulamalarından kolayca kalimba hakkında bilgi ve ses ürünlerine ulaşabilirsiniz.