Gitara Nereden Başlamalıyım?

Gitara yeni başlayan veya gitara merak salmış kişilere bu eşsiz yolculukta yollarına ışık tutabileceğini düşündüğümüz bilgileri ve tavsiyeleri sizleri sıkmadan sunmaktayız.
 Gitara Nereden Başlamalıyım?

Gitara Nereden Başlamalıyım?

Gitar meraklılarının tıkandığı ve zaman kaybettiği en önemli noktalardan biridir başlamak. ☹ Oysa nerden ve nasıl olduğunun hiç önemli olmadığı ve zamanla her şeyin rayına bineceği bir serüvendir. Ben ise sizlere bu sorunların sıklıkla karşıma çıktığından dolayı tecrübe ve araştırmalarım neticesinde sizlere bu yolda ışık tutmaya çalışacağım. Hadi gelin daha fazla vakit kaybetmeden gitar merakınız var ise eğer neler yapmanız gerekmekte aşamalar halinde değinelim…

Doğru Gitar Modelinden Başla!

Öncelikle başlangıç için size en doğru enstrüman tercihini yapmalısınız. Bu unsur ise kullanım düzeyi, nota bilgisi, ilginiz ve bütçeniz odağında şekillenebilen noktadır. Benim sizlere tavsiyem ise mutlaka profesyonel tedarik kanallarından bütçenize göre en doğru ürünü satın almanızdır. Çünkü gitar ve benzeri enstrümanlar yola çıktığınız anda değil zamanla size adım atan ürünlerdir. Adımların sağlam ve daimî olmasının en büyük unsuru sizsiniz. Bunu asla unutmayın!

Çünkü doğru bir yönlendirme ve düzenli olarak gitara emek verirseniz mutlaka yol alacaksınız. Genellikle klasik gitar modeli ile başlanılan bu ürünler her geçen gün sizlere daha keyifli zamanlar sunacaktır. Peki çalışmalarımıza profesyonel bir yardım almıyorsak, kendi imkanlarımız ile nasıl yön verebiliriz?

Öncelikle Pratik ve Nota Bilgisi,

Yani bıkmadan sıkılmadan ilk başlarda sizlere anlamsız gelse de gitarınız ile temas kurmaktan çekinmeyiniz. Nota basmayı denemek, gövde hareketlerini tekrarlamak sizlere her ne kadar sıkıcı gelse de bu işin temelini bu unsurlar oluşturmaktadır. Tabi hangi nota nasıl basılır en yaygın şekilde hangi akor basılır akor geçiş pratikleri de aşamalar halinde geleceğiniz konulardan biridir. En önemli unsur ise düzenli bir şekilde pratik yapmaktır. Gitara vereceğiniz zamanın ve emeğin karşılığını fazlası ile alacağınızdan şüpheniz olmasın.

Basit Şarkılar Deneyin,

Mutlaka size heves katacak ve başardığınızı hissettirecek parçaları tecrübe edin. O tınıları sizin ürettiğini bilmek size mutluluk katacak ve güç katacaktır. Mutlaka bugün elde ettiğiniz meyve çok olgun olmasa da size ait olduğunu bilmek o ağaca emek vermek için sizlere yetecek unsurlardır. Zamanla pratikleriniz daha verimli hale dönüştükçe, notalara daha iyi hâkim oldukça kulağınız geliştikçe daha büyük ve emin adımlar atacağınızdan şüpheniz olmasın.

Mutlaka Gitarı Sizin Emeğinize Saygı Duyacak Kişilerle Tecrübe Edin!

Gelelim bu işin en lezzetli kısmına, hiç kimse unutmaz ilk gitarını, ilk parçasını ve ilk nerede çaldığını. Bu gibi unsurlar sizleri seven insanların yanında çok üst düzey bilmeseniz de o günü keyifli hale getirmek için eşsiz araçlardan biri haline geldiğini göreceksiniz. Çünkü an gelir nasıl ve ne çaldığınız değil kimin çaldığı önemlidir. Aileniz, arkadaşınız ve sizi seven insanlar sizlere güç katacak ve size ihtiyacınız olan enerjiyi depolamanız için siz farkında olmadan dokunuşlar yapacaktır.

İstikrar ve Zaman

Tüm enstrümanda hatta hayatın tamamında olduğu gibi bir unsura saygı duymak onu ciddiye almak sizler için çok önemlidir. Çünkü vereceğiniz emeğin, zamanın düzenli bir şekilde olması sizi daha sağlam ve emin adımlarla yola devam etmenize sebep olacaktır. Vazgeçmeden, pes etmeden kendinize ve gitarınıza zaman vermelisiniz.

Ben Uğur Can Selli umarım gitar ile olan bu muhteşem yolcuğunuzda sizlere yardımcı olabilmişimdir. Arkadaşlar yaşınızın, seviyenizin ve bilginizin hiçbir önemi yok siz başlayın ve ısrarcı olun gerisi zamanla gelecek unutmayın. Kendinize çok iyi bakın, bir sonraki yazımda görüşürüz.