Condenser Mikrofon Tavsiye ve Öneriler

Condenser Mikrofon Tavsiye

Condenser mikrofon olarak adlandırılan ve Türkçe karşılığı kondansatör mikrofon olarak bilinen bu mikrofon türleri, stüdyo mikrofonu olarak bilinmektedir.  Ancak, Queen grubunun lead vokal olarak bilinen ve tüm dünya tarafından kabul edilen popüler müziğin baş vokalisti anlamına gelen Freddie Mercury isimli sanatçı başta olmak üzere birçok sanatçının sahnede özellikle kullandığı mikrofon modelidir. Condenser mikrofon tavsiye konusunda kullanıcıların farklı görüşleri ortaya çıkmaktadır. Bazı kişiler usb stüdyo mikrofon kullansa da bazı kullanıcılar 48v condenser mikrofonlar kullanmaktadır.

Sizin İçin Önerilen Condenser Mikrofon Modellerini Madde Halinde Sunuyoruz;

#

Lastvoice BM300 Mikrofon

Lastvoice BM300 modeli, usb girişli bir mikrofondur ve pc’ye usb yolu ile bağlarsınız. Ses kartı gerektirmez ve direkt bilgisayar ile bağlantı kurup çalışır. Bu sebeple BM300 modeli sıklıkla tercih edilir.

 

Lastvoice BM800 Mikrofon

Lastvoice BM800 modeli, +48V Phantom yardımı ile çalıştırabileceğiniz bir mikrofon modelidir. Vve pc’ye ses kartı ya da phantom power yolu ile bağlarsınız. Son zamanların çok fazla tercih edilen condenser mikrofonlarının başında gelmektedir.

 

#

Lastvoice Mix Paket-1 ( Hazır Stüdyo Paketi )

Mix paket-1, içerisinde kayıt alabilmek için gerekli bir çok ekipmanın bulunduğu profesyonel stüdyo kayıt setidir.

 

 

#

Lastvoice Mix Paket-2 ( Hazır Stüdyo Paketi )

Mix paket-2, içerisinde kayıt alabilmek için gerekli bir çok ekipmanın bulunduğu profesyonel stüdyo kayıt setidir.

 

 

Bu mikrofon modelinin tarihine biraz daha detaylı indiğimiz zamansa, ilk mikrofonun keşfeden kişi olarak bilinen Sir Charles Wheatstone isimli bilim adamı, 1827 yılında mikrofonun adımlarını atmıştır. Bu ismi pek çok kişi bilmese de aslında telefonun icadından daha çok önemli yere sahiptir. Diğer yandan konumuza dönecek olursak, mikrofon icat edildiği günden beri durmaksızın şekil değiştirerek insanoğlunun işine yarayacak biçimlere bürünüp, gerekli özelliklerle donatılmaktadır. İşte bu noktada, condenser mikrofon modelinin, özel stüdyo mikrofonu gereksiniminden dolayı üretildiğini göreceksiniz. Neden mi? Biliyorsunuz ki, stüdyo ses sistemlerinde kaliteli ses, kayıt açısından çok önemlidir. Bunun için, özel olarak ses mühendislerinin ve bilim adamlarının bir araya gelerek buluşunu yaptığı bu mikrofon çeşitleri, en tiz ve en pes sesi kolaylıkla algılayıp, hiç bozmadan ana ses sistemine ileterek büyük bir iş başarmaktadır. Peki diğer mikrofonlardan farkı nedir? Mikrofon çeşitlerine göz gezdirdiğiniz zaman özel kapsül yapısı ve kasalarının şekilleri, kullanım konforu ve gereklilikten dolayı şekiller değiştirmekte. Bundan dolayı, özel kasa ve içerikle üretilen bu condenser mikrofon çeşitleri sesi algılaması için özel bir kapsül sistemi mevcuttur. Ek olarak, ses kalitesi en üst noktaya taşıyan özelliğiyle ana sese odaklanma ve 160 desibel ses şiddetine kadar algılayan stüdyo mikrofonu çeşitleri mevcuttur. Tüm bunlara ek olarak, frekans aralığı, fazladan kapsül özelliği ve 0 ms özelliği ile anlık ses ileti özelliğine sahip olarak ses kayıt stüdyoların mükemmel doğal ses ve sorunsuz ses almanızı sağlayacaktır. Bu başlığa son olarak, condenser mikrofon modelinin stüdyo mikrofonu modellerinden biridir. Ancak, diğer stüdyo mikrofonu modellerine göz atmak için alt yan başlığı okursanız daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Stüdyo Mikrofonu Önerisi

Stüdyo mikrofonu olarak bilinen modellere gelin beraber göz atalım. İlk olarak, en başta gelen condenser mikrofon modellerinden yukarıda bahsettik. Ancak, sadece bu mikrofon modeli kullanılmamaktadır. Buna örnek verecek olursak, enstrüman mikrofonu, dinamik mikrofon ve gerekliliğe göre diğer mikrofon modelleri. Fakat, biz bu makaleye ek olarak, enstrüman mikrofonları hakkında bahsetmek isteriz. Çünkü, condenser mikrofon kadar gerekli olan bu mikrofon modeli, sesin yanı sıra enstrümanların ses kayıt sırasında tam olarak performansını yansıtabilmesi için gerekmektedir. Nasıl mı? Bildiğiniz üzere mix gibi efektleri dj efekt cihazından yapabilirsiniz. Ancak, enstrümanları işin içine kattığınız zaman, enstrüman mikrofonları baş role geçmektedir. Tabi ki, her enstrümana göre ayrı kaslarda ve özelliklerde üretilen bu mikrofon modelleri, elinizdeki müzik aleti neyse, ona göre bir mikrofonu piyasada bulacaksınızdır. Bu mikrofon modellerinin, kablolu enstrüman mikrofonu ve kablosuz enstrüman mikrofonu olmak üzere iki farklı kategoriye ayrılmaktadır. Kabloluların çalışma işlemi, anlayacağınız üzere içerisi bor ile yapılmış kablo yardımı ile basitçe gerçekleştirilmektedir. Ancak, kablosuz enstrüman mikrofonu modeli anten ve bel ped desteği ile çalışmaktadır.
Tüm makaleye son olarak, tüm bu bilgilere göz attığınız zaman, yukarıda yazdığı üzere condenser mikrofon ve stüdyo mikrofonu modelleri doğru kullanım alanı içerisinde kullanıldığı zaman, mikrofon çeşitleri arasından en kaliteli mikrofon modelleridir.