Yan Flüt Notaları ve Nota Yerleri

 Yan Flüt Notaları ve Nota Yerleri

Yan Flüt Notaları

Yan flüt notaları başlığı adı altında yan flüt ile ilgili sadece nota bilgisi değil, her bilgiyi alabilmeniz için yazdığımı bu makalede, öncelikle bu müzik aletinin tarihi ile ilgili biraz bahsetmek istiyorum. İlk olarak, yan flüt üflemeli müzik aletleri arasında yer aldığından dolayı, anlayacağınız üzere uzun süre süren bir gelişim ve değişimler sonucu son görünümünü almıştır. Diğer yandan, dünyanın dört bir yanında tanınan ve her yörenin kültürüne zamanında değinmiş, herkesin ilgisini çeken ve dünya da en çok revaçta olan bu enstrüman modeli, diğer flüt ve üflemeli çalgılara kıyasla farklı bir çalım tarzı vardır. Bunun nedeni, tahmin edersiniz ki yapısından dolayıdır. Tarihine biraz daha değinmek gerekirse, üflemeli çalgıların tarihi milattan önceye dayanmaktadır. Ancak, Alman flütü olarak anılan yan flüt kullanımını 900 yıllarında izlerini bulabilirsiniz. Fakat, 12.yy sonlarına doğru tüm dünya tarafından tanınmış olup, 16.yy sonlarında hemen hemen her alanda kullanılan bir müzik aleti haline gelmiştir. Peki bu kullanım alanları nelerdir? Bu soruya en doğru cevap dini senfoniler, büyük müzik şölenleri, konserler, bando takımları ve buna benzer birçok alanda kullanılmaktadır. Yani anlayacağınız üzere, bu müzik aletinin kullanım alanı sizin hayal gücünüze ve sizin enstrüman üzerinde yönetimi ne kadar çok elinize almanızda bağlıdır. Şimdiyse biraz daha yan flüt notaları hakkında bilgi ve birkaç tavsiye vermek istiyorum. Yan flüt notaları tıpkı diğer müzik aletlerinin notaları gibi belirli bir sistem ve uyum için gerekliliği olan bir kavramdır. Bu kavramda, tabi ki belirli bir tınıya göre isimlendirilen notaların uyumlu bir halde olması oldukça önemlidir. Çünkü, çalmak istediğiniz şarkıyı ya da kendi şarkınız yapıyorsanız ve bu noktada yan flüt müzik aletini kullanıyor veya kullanacaksanız, bilmelisiniz ki yan flüt sandığınız kadar basit bir müzik aleti değil, hatta nefes ve kıvrak el hareketleri ile çalındığı için en riskli müzik aletleri arasında yerini almaktadır. Tabi ki bu riski ortadan kaldırmak için bol bol pratik yaparak sorunları çözebilirsiniz. Ancak, bu enstrümanı öğrenmeye yeni başladıysanız, bu makale sizi rahatlatacak yani içinizdeki korkuyu yok edecek ve size ışık tutan bir yazı olacaktır. Bunun için, bu makaleyi dikkatli okumanız ve daha uzman ekiplerden yardım almak için bir bilene danışmanız veya kurslara kayıt olmanızı tavsiye etmekteyiz. Fakat, biz inanıyoruz ki, bir insan eğer yeterince çabayı gösterirse ve öğrenmek isterse kimseye gerek duymayacaktır. Bunun için gerekli istek insanın içinde olmalı ve nota öğrenip ezbere çalmaktan çok, notaların tınısını anlayabilmeli ve kafadan çalabilmelidir. İşte bu özgünlüğe ek olarak, size gerekli olan bilgileri verdikten sonra, geri kalanını size bırakmaktayız.

 

 

Yan Flüt Nota Yerleri

Yan flüt noat yerleri başlığı adı altında yan flüt ile ilgili sadece nota bilgisi değil, her bilgiyi alabilmeniz için yazdığımı bu makalede, öncelikle bu müzik aletinin tarihi ile ilgili biraz bahsetmek istiyorum. İlk olarak, yan flüt üflemeli müzik aletleri arasında yer aldığından dolayı, anlayacağınız üzere uzun süre süren bir gelişim ve değişimler sonucu son görünümünü almıştır. Diğer yandan, dünyanın dört bir yanında tanınan ve her yörenin kültürüne zamanında değinmiş, herkesin ilgisini çeken ve dünya da en çok revaçta olan bu enstrüman modeli, diğer flüt ve üflemeli çalgılara kıyasla farklı bir çalım tarzı vardır. Bunun nedeni, tahmin edersiniz ki yapısından dolayıdır. Tarihine biraz daha değinmek gerekirse, üflemeli çalgıların tarihi milattan önceye dayanmaktadır. Ancak, Alman flütü olarak anılan yan flüt kullanımını 900 yıllarında izlerini bulabilirsiniz. Fakat, 12.yy sonlarına doğru tüm dünya tarafından tanınmış olup, 16.yy sonlarında hemen hemen her alanda kullanılan bir müzik aleti haline gelmiştir. Peki bu kullanım alanları nelerdir? Bu soruya en doğru cevap dini senfoniler, büyük müzik şölenleri, konserler, bando takımları ve buna benzer birçok alanda kullanılmaktadır. Yani anlayacağınız üzere, bu müzik aletinin kullanım alanı sizin hayal gücünüze ve sizin enstrüman üzerinde yönetimi ne kadar çok elinize almanızda bağlıdır. Şimdiyse biraz daha yan flüt notaları hakkında bilgi ve birkaç tavsiye vermek istiyorum.

 

Yan flüt notaları tıpkı diğer müzik aletlerinin notaları gibi belirli bir sistem ve uyum için gerekliliği olan bir kavramdır. Bu kavramda, tabi ki belirli bir tınıya göre isimlendirilen notaların uyumlu bir halde olması oldukça önemlidir. Çünkü, çalmak istediğiniz şarkıyı ya da kendi şarkınız yapıyorsanız ve bu noktada yan flüt müzik aletini kullanıyor veya kullanacaksanız, bilmelisiniz ki yan flüt sandığınız kadar basit bir müzik aleti değil, hatta nefes ve kıvrak el hareketleri ile çalındığı için en riskli müzik aletleri arasında yerini almaktadır. Tabi ki bu riski ortadan kaldırmak için bol bol pratik yaparak sorunları çözebilirsiniz. Ancak, bu enstrümanı öğrenmeye yeni başladıysanız, bu makale sizi rahatlatacak yani içinizdeki korkuyu yok edecek ve size ışık tutan bir yazı olacaktır. Bunun için, bu makaleyi dikkatli okumanız ve daha uzman ekiplerden yardım almak için bir bilene danışmanız veya kurslara kayıt olmanızı tavsiye etmekteyiz. Fakat, biz inanıyoruz ki, bir insan eğer yeterince çabayı gösterirse ve öğrenmek isterse kimseye gerek duymayacaktır. Bunun için gerekli istek insanın içinde olmalı ve nota öğrenip ezbere çalmaktan çok, notaların tınısını anlayabilmeli ve kafadan çalabilmelidir. İşte bu özgünlüğe ek olarak, size gerekli olan bilgileri verdikten sonra, geri kalanını size bırakmaktayız. Bu dediklerimi derinlemesine düşünürseniz, birbirimizi daha iyi anlayacağımızdan eminim. Şimdi, yan flüt çalma teknikleri ve yan flüt notaları hakkında bilgi bölümüne geçelim. Bu konuya ilk olarak, yan flüt çalmanın 3 farklı çalım tekniği vardır. İlk başta, tek dil tekniği. Yani dili ileri doğru yiterek üfleme. Sonra, çift dil tekniği. Buysa dili bir ileri bir geri olmak üzere üfleyerek yaptığınız hareket sonucunda, biraz daha hızlı tempolu şarkıları çalabilirsiniz. Daha sonraysa, üçlü dil tekniği. Bu ise, dili ileri, geri ve tekrar ileri olmak üzere 3 farklı dil hareketi ile daha hoş ve güzel tonda şarkılara eşlik edebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak, 3 farklı ayrı tonda ses çıkarabileceğiniz bölgeler oluşmaktadır. Bu 3 ton, kalın ses, orta ses ve ince ses olmak üzere üç farklı kategoriye ayrılmaktadır. Bunun için videolar izleyebilir ve tekrar yaparak pratiğe dökebilirsiniz. Bu saye de, hem çalma tekniğiniz gelişecektir, hem de enstrümanı öğrenmede ve anlamda biraz daha yol kat edeceksinizdir. Son olarak, nefes şiddeti yine oldukça önemli bir unsurdur. Çünkü bu ve benzeri üflemeli çalgılarda ses çıkarmak önemli bir şey değildir. Asıl şey, sesi doğru oktavda ve doğru genlikte çıkarabilmektir. İşte bunun için, nefesi üfleme şiddetiniz, zamanlamanız ve nefesi ne kadar uzun üfleyebildiğiniz ve benzeri kriterler oldukça önemli etkilerdir. Bu noktada, tek başınıza nefes pratikleri yaparak ve gerekli farklı çalışma taktiklerini uygulayarak düzeltebilirsiniz. Ancak yan flüt ve yan flüt notaları tınılarını doğru vurgulamak ya da benzeri enstrümanları çalmak istiyorsanız, bu konunun üzerine oldukça çok düşmelisiniz.

 

Tüm makaleye son olarak, fark edersiniz ki, yukarıda oldukça akıcı bir dile önem veremeye çalıştık. Bunun için biraz daha yorumlamaya önem verdim ve dostça yaklaşmaya çalıştım. Bunlara ek olarak, sadece yan flüt notaları hakkında bilgi vermeyip, genel bir anlatım üzerinde tüm bilgi birikimimi aktarmaya çalıştım. Ek olarak, ders niteliğinde bilgiler vererek yol göstermeye çalıştım ve tavsiyelerde bulundum. Bunun için, yan flüt notaları hakkında makaleyi okuduktan sonra, eğer satın alma düşünceniz varsa, doğru ürün seçimi için bir bilene danışmanız olumlu olacaktır. Bunun için bazı sitelerde gerekli platformlar bulunmaktadır. Örneğin, canlı destek panel ve uzman ekibinden yardım alabilmeniz için müşteri hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Hepsine son olarak, unutmayın ki biraz daha indirime almak için, enstrümanın kalitesinden feragat etmemeniz gerekmektedir.zi daha iyi anlayacağımızdan eminim. Şimdi, yan flüt çalma teknikleri ve yan flüt notaları hakkında bilgi bölümüne geçelim. Bu konuya ilk olarak, yan flüt çalmanın 3 farklı çalım tekniği vardır. İlk başta, tek dil tekniği. Yani dili ileri doğru yiterek üfleme. Sonra, çift dil tekniği. Buysa dili bir ileri bir geri olmak üzere üfleyerek yaptığınız hareket sonucunda, biraz daha hızlı tempolu şarkıları çalabilirsiniz. Daha sonraysa, üçlü dil tekniği. Bu ise, dili ileri, geri ve tekrar ileri olmak üzere 3 farklı dil hareketi ile daha hoş ve güzel tonda şarkılara eşlik edebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak, 3 farklı ayrı tonda ses çıkarabileceğiniz bölgeler oluşmaktadır. Bu 3 ton, kalın ses, orta ses ve ince ses olmak üzere üç farklı kategoriye ayrılmaktadır. Bunun için videolar izleyebilir ve tekrar yaparak pratiğe dökebilirsiniz. Bu saye de, hem çalma tekniğiniz gelişecektir, hem de enstrümanı öğrenmede ve anlamda biraz daha yol kat edeceksinizdir. Son olarak, nefes şiddeti yine oldukça önemli bir unsurdur. Çünkü bu ve benzeri üflemeli çalgılarda ses çıkarmak önemli bir şey değildir. Asıl şey, sesi doğru oktavda ve doğru genlikte çıkarabilmektir. İşte bunun için, nefesi üfleme şiddetiniz, zamanlamanız ve nefesi ne kadar uzun üfleyebildiğiniz ve benzeri kriterler oldukça önemli etkilerdir. Bu noktada, tek başınıza nefes pratikleri yaparak ve gerekli farklı çalışma taktiklerini uygulayarak düzeltebilirsiniz. Ancak yan flüt ve yan flüt notaları tınılarını doğru vurgulamak ya da benzeri enstrümanları çalmak istiyorsanız, bu konunun üzerine oldukça çok düşmelisiniz.
Tüm makaleye son olarak, fark edersiniz ki, yukarıda oldukça akıcı bir dile önem veremeye çalıştık. Bunun için biraz daha yorumlamaya önem verdim ve dostça yaklaşmaya çalıştım. Bunlara ek olarak, sadece yan flüt notaları hakkında bilgi vermeyip, genel bir anlatım üzerinde tüm bilgi birikimimi aktarmaya çalıştım. Ek olarak, ders niteliğinde bilgiler vererek yol göstermeye çalıştım ve tavsiyelerde bulundum. Bunun için, yan flüt notaları hakkında makaleyi okuduktan sonra, eğer satın alma düşünceniz varsa, doğru ürün seçimi için bir bilene danışmanız olumlu olacaktır. Bunun için bazı sitelerde gerekli platformlar bulunmaktadır. Örneğin, canlı destek panel ve uzman ekibinden yardım alabilmeniz için müşteri hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Hepsine son olarak, unutmayın ki biraz daha indirime almak için, enstrümanın kalitesinden feragat etmemeniz gerekmektedir.