Elektro Gitar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gitar meraklılarının hayallerini süsleyen elektro gitarlar hakkında bilinmesi gereken önemli bilgilerin kapsamlı ve akıcı bir şekilde yer aldığı özel yazımızdır.
 Elektro Gitar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Elektro Gitar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Elektro gitar çoğumuzun hayallerini süsleyen oldukça şık tasarıma sahip ürünlerdir. Birçoğumuzun gitar merakına sebep olan genellikle sahnelerde gördüğümüz ürünler, ses üretim bakımından diğer gitar türlerinden oldukça farklıdır. Teknolojinin gelişmesi ve müzik aletlerine adapte edilmesi ile birlikte hayatımıza giren elektronik bağlantılar ile sesi aktaran eşsiz bir enstrümandır. Elektro gitar veya elektronik gitar olarak andığımız bu ürünler ayrı sınıfta değerlendirilmeyi sonuna dek hak etmektedir.

Bu alanda yola devam eden ve yeni başlayan arkadaşlarımız için bilgi ve tecrübelerimin yer alacağı bu yazımı kısaca temelden almak istiyorum. Öncelikle elektro gitarı iyi bir şekilde tanımak için gitar ailesi hakkında kısaca bilgilere sahip olmalıyız.

Gitarlar telli müzik aletleri sınıfında değerlendirilen pena, tırnak ve parmaklarımız aracılığı ile icra edilen enstrümanlardır. Geçmişten günümüze sürekli olarak geliştirilerek gelen bu eşsiz ürünler oldukça özgün ses ve yapı özelliklerine sahiptir. Standart bir gitar modelinde gövde, sap, teller ve burgular mutlaka bulunmaktadır. Tabi bu ana unsurlar üzerinde veya dışında gitarla andığımız kısımlar veya ekipmanlar mutlaka bulunmaktadır. Örneğin temel bir gitar modelinde gövde üzerinde ses deliği bulunmakla birlikte genelde elektronik ortamlar için mevcut bir jak girişi bulunmaz. Böylelikle enstrümanda bir ekolayzer bandı da göremezsiniz. Yani gitar genellikle pena yardımı ile kullanabileceğimiz telli enstrümanlar arasında farklı türleri olan türleri arasında ise ses ve yapı özellikleri değişebilen müzik aletleridir.

Bizim asıl konumuz olan elektro gitarları ise en iyi şekilde kavramak için diğer aile üyeleri ile ilgili farklarını bilmeliyiz. Çünkü mevcut yapı özellik farkları üretilen sese direkt olarak etki edecek böylelikle elde edilen performans da farklılaşacaktır. Günümüzde en yaygın şekilde kullanılan gitar modeli klasik gitar olduğu için bu kıyasları bu gitar modeli ile yapmak istiyorum. Tabi öncelikle kısaca asıl konumuz olan elektro gitarımızın tarihinden bahsedelim.

Geçmişten Bugüne Elektro Gitar

Elektro gitarın ilk örneğini geçmiş tarihi incelediğimiz zaman 1930 lı yıllarda görmekteyiz. Tabi günümüz örnekleri sürekli olarak üzerine koyarak gelmiştir. Ortaya çıktığı ilk zamanlar oldukça rahatsız edici olarak karşılanmıştır. Ayrıca mikrofon, elektroniğin gelişmesi ile birlikte direkt olarak tellerden elde edilen enerjinin amfi aracılığı ile aktarıldığı ürünler olarak bilinmektedir. Bu manyetik etkileşimin geliştirilmesi için bahsedilen yıllarda Les Paul sürekli olarak çalışmalar yürütmüştür. 1950 li ve 1960 yılarda ise yeni müzik türü arayışları ve teknolojinin müzik aletlerine yön vermesi ile birlikte elektro gitarlar vazgeçilmez ürünler olmaya başlamıştır. Şimdi ise bir standardı bilinen özgün ses ve yapı özelliklerini konu alabileceğimiz eşsiz ürünler olarak hayatımızda yer almaktadır. Fakat elektro gitarların gövde tasarımı farklı olarak karşınıza çıkabilir. Tüm bu önemli detayları sizleri sıkmadan aşamalar halinde ele almak istiyorum.

Elektro gitar üzerinde bulunan manyetikler sayesinde telde olan hareketi elektrik akımına dönüştürüp yükselteç yani amplifikatör aracılığı ses çevreye yayımlanır. Böylece mevcut tele olan temaslarımız amfi veya hoparlör olmaksızın bir şey ifade etmez. Yani tamamı ile elektrik başta olmak üzere elektronik ürünlere bağımlı olan bu enstrüman türü günümüzde her alanda icra edilebilmektedir. Elbette işin içine amfi ve elektronik birimlerin girmesi ile birlikte özgün yapı özelliklerinin dışında teknik kapasite ve özellikler de gün yüzüne çıkmaktadır. Elektro gitarınızın yanında alacağınız amfi ve diğer ürünler de enstrümanın maliyetine direkt olarak katılarak hesaplanmalıdır. Bu yüzden diğer gitar modellerine göre maliyet bakımından bir adım önde olan muhteşem ürünleri elde etmek daha güçtür.

Teknolojinin gelişmesi, üretimin artması ve birçok markanın oluşması ile birlikte fiyat rekabeti artmış bu durumda kullanıcının yararına bir hal almıştır. Böylece günümüzde birçok kişi için hayalden öteye geçemeyen bu enstrüman türünün merakı insanlara oldukça ulaşılabilir hal almıştır. Gelelim şimdi ise elektro gitar hakkında detaylara…

Elektro gitar dolu veya boş gövdeden oluşabilen genellikle dolu gövde ile tanıdığımız farklı özgün tasarımlara sahip ürünlerdir. Ürün üzerinde ses deliği olmadığı için dolu modellerde elde edilen ses direkt manyetikler ve amfi arasında şekillenir. Tabi tasarım, tel yapısı gövde ve sap ölçüleri bu unsurlara direkt etki etse de klasik gitardan farklı olarak ses direkt dijital ortamlar için elverişlidir. Bu sayede derin ve elektronik olarak gördüğümüz ani iniş ve çıkışlara sahip sivri sesler ortaya çıkmaktadır. Elektro gitarlarda elde edilen sesler oldukça parlak olmakla birlikte en ufak tel temasına cevap verebilecek düzeydedir. Sesi amfi ve hoparlör üzerinden arttırıp azaltabileceğiniz bu eşsiz ürünlerin birçok değişken gövde tasarımı bulunmaktadır.

Katı ya da dolu ifadeleri ile geçen elektro gitar modelleri için en yaygın şekilde bilinen tasarımlar ise, les paul, rg, stratocaster ve Explorer olarak geçmektedir. Her biri birbirinden şık ve dikkat çekici olan bu ürünleri hem ses yönünden hem de görümün bakımından oldukça dikkat çekicidir. Elektro gitar tutkusunu bir adım öteye taşıyıp satın almayı düşünen kişiler için son olarak edindiğim bilgilere dayanan tavsiyeler der yer almaktadır. Lütfen yazımız buradan sonrasını imkân ve ihtiyaçlarınız odağında değerlendirmeyi unutmayınız.

Elektro Gitar Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elektro gitar satın alırken benim sizlere tavsiyem kullanım düzeyiniz ve bütçeniz ışığında modeller tercih etmenizdir. Elbette icra edeceğiniz müzik türü ve performanslar göz önünde bulundurulmakla birlikte sizlere uzun vadede üstün performans sunabilecek kaliteli markaların ürünlerini değerlendirmekte fayda bulunmaktadır. Fakat diğer gitar modellerine göre daha maliyetli olan bu enstrüman türünün fiyatına amfi, ek ürünler ve hatta kabloyu bile hesaba katmalısınız. Günümüzde farklı kapasite ve özelliklere sahip ek ürünler ile kullanılabilen bu muhteşem enstrümanları satın alırken pedal dahi düşünebilirsiniz. Tamamı ile efektif ve görsele de önem verilen bu enstrümanları değerlendirirken mutlaka profesyonel bir yardım almaya çalışın. Ben Uğur Can Selli, bütçeniz odağında güvenilir tedarik kanallarından ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek elektro gitar modellerini satın almaya özen gösteriniz. Mutlaka stant, kılıf, amfi ve benzeri diğer ürünleri de değerlendirmeyi unutmayınız. Çünkü sizler için maddi ve manevi değeri olan bu enstrümanlardan elde edeceğiniz performansları uzun soluklu elde etmek sizlerin elinde olduğunu unutmayınız. Bir sonraki yazımda görüşene dek elektro gitarlarınıza emek ve zaman vermekten kaçınmayınız. Son olarak sizlere harcadığınız paranın ve verdiğiniz zamanın karşılığını alacağınızı gönülden söyleyebilirim.