Mikrofon ve Çeşitleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mikrofon başta olmak üzere ses üretim ve sistemlerimizde ki görevi hakkında bilgiler içeren bu yazımızda sıkça karşımıza çıkabilen mikrofon çeşitleri hakkında da bilgiler içermektedir.
 Mikrofon ve Çeşitleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mikrofon ve Çeşitleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mikrofon çeşitleri oldukça kapsamlı ve detaylı bir konu olmakla birlikte kullanım amacı ve alanına göre çeşitlilik artmaktadır. Öncelikle mikrofon hakkında sizlere bilinmesi gereken bilgilerden bahsetmek istiyorum. Öncelikle mikrofonun sesi alış biçimi hakkında detaylardan bahsetmek istiyorum ki hem konuyu daha verimli anlaya bilin hem de konu ile ilgili daha sağlıklı yol ala bilin. Öncelikle doğada ses çeşitli kaynaklar aracılığı ile üretilmekte ve hava taneciklerini harekete geçirerek ses dalgası biçiminde etrafa taşınmaktadır. Gözle göremediğimiz hava üzerinde diğer madde türlerine göre seyrek olacak şekilde tanecikler bulunmakta ve ses verileri bu tanecikleri harekete geçirerek ses dalgası oluşturmaktadır. Fakat bu ses dalgalarının üretildiği yani ortaya çıktığı kaynağa göre çeşitli gücü, genişliği ve benzeri unsurları bulunur. İşte bu alanda devreye mikrofonlar girmektedir. Mikrofonlar ise bu ses dalgalarını titreşime duyarlı yapısı sayesinde fark edip okuyabilme kabiliyetine sahiptir. Birçok mikrofon oldukça hassas bir şekilde yapısı sayesinde bu ses dalgalarını dijital ortamlara aktarmak için ses kartı ile birlikte kusursuz ve olağanüstü iş yapmaktadır.

Mikrofon çeşitleri ve modelleri için olmazsa olmaz unsur ise hiç şüphesiz ki ses kartıdır. Ses kartları çeşitleri bulunmakla birlikte mikrofonların yakaladığı ses sinyallerini dijital ortamların okuyup, yazabileceği formatlara yani dijital ses verilerine dönüştürür. Sistemler içerisinde dönüştürücü olarak görev alan ses kartları hayati önem taşımaktadır. Bildiğiniz üzere her insan topluluğu, her canlı ve her sistemin iletişim kurabilmesi için ortak bir dile ihtiyaç duyar ve bu diller de çeşitlilik göstermektedir. İşte elektronik ortamlar için geçerli olan sayısal verilerden oluşan bu dil türüne ses kartlarımız sayesinde ses dalgaları geçiş yapmaktadır.

Mikrofon modellerimizin sistemler de çalışma prensibinden oldukça kapsamlı bir şekilde bahsetmeye çalıştım. Şimdi ise sizlere mikrofonlara ihtiyaç duyma sebeplerimizden bahsetmek istiyorum. Öncelikle müzik türlerimiz başta olmak üzere sesin olduğu tüm icra alanlarında mikrofon başta olmak üzere birçok elektronik ses donanımı yer alır. Peki bu elektronik ses ekipmanları ne amaçla bir araya getirilir?

  • Mevcut kaynaklardan üretilen sesi daha geniş alanlara aktarmak,
  • Sesi kontrol altına almak,
  • Çeşitli kapalı ve açık alanda sesin kullanımı (miting, spor müsabakaları, konser, toplantı, okul, cami ve benzeri)
  • Sesi kayıt altına almak için,
  • Müzik, sanat, dini tören ve benzeri uygulamalarda, anlık icra edilen sesin çevreye aktarılması,

Örneğin günümüzde şehir nüfusunun artması ile birlikte çok daha geniş alanlara ezan başta olmak üzere birçok günlük bildiri yapılmaktadır. Çok eskilerden bu ve benzeri duyurular insan sesi ile iletilmekteydi. Fakat on binler ve dahası milyonların yer aldığı topluluklarda insan sesi yetersiz kalacağı için devreye bu ses ekipmanları girerek, siz konuşma yapsanız dahi mevcut sesi ekipmanlarınızın kapasitesi oranında geniş alan ve kitlere yaymak ve kayıt altına almak için kullanılır.

Yani anlayacağınız mikrofon deyip geçmemiz gereken bu eşsiz ekipmanlar bir sistemin başlangıç noktası olarak görev almakta olup günümüz dünyası için ise vazgeçilmez olan ses donanımlarıdır. Ses sisteminin çalışma prensibi, kullanım amacı ve sıklıkla başvurulan kullanım alanlarından bahsetmiş olduğumuz bu eşsiz ürünlerle ilgili asıl konumuz olan mikrofon çeşitlerine gönül rahatlığı ile geçebiliriz.

Öncelikle mikrofon modelleri günümüzde telsiz, kablosuz ve kablolu olarak ayrılmaktadır. Aynı türden olabilen bir mikrofon modelinin kablolu ve kablosuz modelleri bulunabilmektedir.

Kablolu Mikrofon ve Kablosuz Mikrofonun Farkı Nedir?

Sıkça karşımıza çıkan önemli bir diğer konuda tüm mikrofon çeşitlerinin, kablolu veya kablosuz seçenekleri var, hangisini satın almalıyım gibi sorularla karşılaşmaktayız. Öncelikle uygun ortam şartlarında yani çevrede radyo frekans veya benzeri kablosuz sinyale zarar verecek unsurlar yer almıyor ise kablosuz mikrofon modelleri oldukça başarılı işler çıkarmaktadır. İşlevselliğinin yanı sıra kablo kirliliğini ortadan kaldırmakta ve daha özgür hareket alanı ortaya çıkarmaktadır. Elbette bu ürünler şarjlı veya pilli olarak belirli zaman kapasitelerinde kullanılmaktadır. Böylece ekstra maliyetler ortaya çıkmasının yanı sıra zaten kablosuz modeller kablolu modellere göre daha maliyetlidir.

Fakat kullanım alanına göre değerlendirilmesi gereken bu ana unsuru maddi imkanlarınız odağında profesyonel yardım alarak karar vermelisiniz.

Başlıca Mikrofon Çeşitleri;

El Tipi Mikrofon

Sahne, stüdyo ve benzeri alanlarda sıklıkla karşımıza çıkabilen en yaygın biçimde tercih edilen mikrofon türüdür. Kablolu ve kablosuz modelleri olmakla birlikte birçok seviyeye uygun olarak özel olarak geliştirilen mikrofon çeşitliliğine sahiptir. Farklı kutup desenleri başta olmak üzere ses karakteri yani tiz, bas ve mid benzeri unsurların ağır bastığı ürünler bulunmaktadır.

Yaka Mikrofonu

Yaka mikrofonu son yıllarda popüler olmuş olan oldukça minik yapılı mikrofon türüdür. O kadar küçüktür ki bazı modelleri gözle görünmeyecek derecede kamufle olabilmektedir. Yaka ve benzeri noktalara konumlandırılan yaka mikrofonları, son zamanlarda youtuber ve benzeri sosyal medya içerik üreticilerinin gözdesi olarak sokak röportajlarında dahi kullanılmaktadır.

Kafa Mikrofonu

Kafa mikrofonu genellikle mikrofonlu kulaklık olarak bilinmekle birlikte headset mikrofon olarak da geçmektedir. Ayrıca kafa mikrofonu modellerinde minik bir kulaklık yardımı ile kulağınıza konumlandırılan ürünün devamı ağzınıza doğru uzanmakta bu sayede de verimli ses aktarımı sağlanmaktadır.

Masa Mikrofonu

Masa mikrofonları denildiğin de yeni nesil youtuber, twitch oyuncu mikrofon setleri gelmekte ama aslında masa mikrofonları direkt olarak masaya göre özel geliştirilen mikrofonlardır. Konferans salonları ve benzeri alanlarda kişilere başkan ve delege sistemleri dahil olmak üzere geliştirilen konuşma yapmak için üretilen mikrofon modelleridir.

Gişe Mikrofonu

Genellikle bas konuş mantığı ile üretilen bu mikrofon modelleri sayesinde gişe ve benzeri alanlarda tuş yardımı ile konuşma karşıya aktarılarak ürünler kullanılır. Hizmete açık yoğun insan giriş çıkışının olduğu birçok alanda tercih edilmektedir.

Kamera Mikrofonu

Kameraların üstüne kullanılan shotgun mikrofon modelleri de bu alana girmekte veya kadraja girmeden kaliteli ses almak için geliştirilen boom mikrofon modelleri de bu alanda değerlendirilmektedir. Üst düzey ses ve görüntünün işlendiği çekim alanları ve stüdyolarda kullanılmaktadır.

Enstrüman Mikrofonu

Bateri, davul mikrofonları başta olmak üzere birçok müzik aleti için özel olarak geliştirilen mikrofon modelleridir. Bildiğiniz üzere birçok müzik aletinin elektro bağlantılı seçeneği olsa da sesin ilk doğal halini çok ufakta olsa bozmadan kayıt altına ve aktarılmak için anlık almanıza yarayan birçok enstrüman mikrofonu bulunur.

Telefon ve Bilgisayar Mikrofonu

Telefon ve bilgisayarla da çeşitli amaçlar doğrultusunda sıklıkla talep edilen başlıca mikrofon türleri ve modelleri bulunmaktadır. Ancak günümüzde bilgisayar ortamları için en çok talep edilen gerek home stüdyoları gerekse de twitch yayıncıları için condenser yapılı mikrofonlar kullanılır. Açık alanlarda ise dinamik yapılı mikrofon modelleri tercih edilir. Bunun sebebi ise condenser yapılı mikrofonlar oldukça detaylı ses almanıza olanak tanırken en ufak sesten etkilenebilir bu yüzden dinamik yapılı mikrofonlar açık alanlarda kullanılırken condenser yapılı ürünler kapalı alanlarda dış hava sirkülasyonunun en az olduğu ortamlarda tercih edilir.

Benim başlangıç düzeyinde ki kullanıcılar için size tavsiyem, mikrofon çeşitleri hakkında karar vermeden önce kapsamlı bir şekilde araştırma yapmalı ve profesyonel kişilerden yardım almasıdır. Sonrasında ise, kullanım alanı ve maddi imkanları ışığında ihtiyacına uygun olan mikrofon türü ve modelini güvenilir tedarik noktalarından satın almasıdır.