Mikrofonlu Kulaklık Hakkında Merak Edilenler

Mikrofonlu kulaklık çeşitleri başta olmak üzere mikrofon ve kulaklık ile ilgili genel bilgilerinde yer aldığı bu yazımızda yeni nesil bluetooth kulaklık modellerinin çalışma ve bağlantı biçimleri, çeşitleri ile kapsamlı ve detaylı bir şekilde yer almaktadır
 Mikrofonlu Kulaklık Hakkında Merak Edilenler

Mikrofonlu Kulaklık Hakkında Merak Edilenler

Mikrofonlu kulaklık modelleri teknolojinin gelişmesi ve çeşitlenmesi ile birlikte oldukça kullanışlı ürünler olarak birçok alanda tercih edilmektedir. Ben ise sizlere bu yazımda mikrofonlu kulaklık hakkında yapmış olduğum kapsamlı ve detaylı araştırmalarımı bilinmesi gereken unsurları göz önüne alarak paylaşacağım. Öncelikle mikrofon ve kulaklık mantığından ve ses sistemlerinde tercih edilme sebeplerinden başlamak istiyorum. Bildiğiniz üzere birçok alan için özel olarak oluşturulan ve geliştirilen ses sistemleri yer almaktadır. Mikrofon ses sistemlerinde temel ses dalgalarının dijital ortamlara aktarma işlemini ses kartı ile birlikte yapan bir ekipmandır. Kulaklık ise dış ortamdan izole bir şekilde şahsi ses yayımlayabilen veya ses takibi yapabileceğiniz özel geliştirilmiş bir tür küçültülmüş hoparlör modelidir. Mikrofon ve kulaklık modelleri kullanım alanlarına göre çeşitlenmekte ve özellikleri de değişmektedir.

Asıl konumuz olan mikrofonlu kulaklık modeli ile ilgili standart bilgilere geçecek olursak ilk olarak kullanım alanlarından bahsetmek istiyorum. Öncelikle dahili bir şekilde kulak içi mikrofonlu kulaklık veya kulak üstü mikrofonlu kulaklık olmak üzere iki ana sınıfta konuyu ele alacağım. İki ana sınıfında genel olarak kullanıldığı ürünler ve hakkında bilinmesi gereken kısa detaylar aşağıda yer almaktadır.

 

  • Akıllı telefon, tablet, mp3 çalar ve kolay taşınabilir yapıya sahip ürünler için geliştirilen kulak içi mikrofonlu kulaklık modelleri hemen hemen herkesin evinde ve ses ekipmanları arasında yer almaktadır. Bu tür bluetooth mikrofon ve bluetooth kulaklık modellerinin hayatımıza girmesi ve sürekli olarak elektronik ekipmanların küçültülmesi ile birlikte yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.
  • Bilgisayar, stüdyo ve benzeri bir üst seviye ses kalitesine odak düşülerek geliştirilmiş olan kulak üstü mikrofonlu kulaklık modelleri de geçmişte yüksek sesli alanlarda karşılıklı iletişim halinde ki muhabirler için ortaya çıkmış olsa da günümüzde yotuber, twitch yayıncı, home stüdyolar, film ve benzeri çekim alanlarında sıklıkla kullanılır ses ekipmanları olmayı başarmıştır. Elbette kulak üstü mikrofonlu kulaklık modellerinin de kulak üstü bluetooth kulaklık seçenekleri de bulunmaktadır.

İki ana sınıfı da ayrı ayrı kısa bir şekilde sizleri yormadan ele aldığımıza göre kablolu mikrofonlu kulaklık ve kablosuz mikrofonlu kulaklık modellerinin artı ve eksilerinden bahsetmek istiyorum.

Kablolu Mikrofonlu Kulaklık ve Kablosuz Mikrofonlu Kulaklık

Öncelikle kablosuz ses ekipmanları genellikle ya telsiz tip olarak alıcı verici şeklinde kullanılmakta ya da yeni gelişip ürünlere adapte edilen bluetooth kulaklık yapısı ile kullanıcılara sunulmaktadır. Bluetooth sistemi ise kısa mesafe radyo frekansı haberleşme protokol biçimlerindendir. Kısa mesafe veri aktarma yetkisine sahip kusursuz, kayıpsız ve verimli ses verilerini aktarabilmektedir. Birçok akıllı cihaz üzerinde yer alan bluetooth seçeneği sayesinde oldukça basit bir şekilde bağlantı sağlanarak kullanılabilirler.

  • Öncelikle kablolu modeller iletişim açısından yakın zamanlara kadar oldukça verimli sistemlerdi. Çünkü kablosuz iletişim şekli elektronik ortamlarda oldukça kusurlu ve kopuk işler çıkarıyordu. Son olarak ise oldukça maliyetli ürünlerdi.
  • Günümüz teknolojinin gelişmesi ve birçok marka tarafından kablosuz mikrofonlu kulaklık modelleri geliştirilmesi ile birlikte fiyatları daha uygun olmakta ve daha geniş alanda verimli bir şekilde kullanılmaktadır.

Kablosuz modeller belirli mesafelerde hareket özgürlüğü sunarken, sürekli olarak pil veya şarj edilmeye ihtiyaç duymaktadır.

Kablolu modeller çevrede sinyal bozan hiçbir unsurdan etkilenmez ve şarja ihtiyaç duymadan uzun saatler kullanılırken, kabloları yüzünden sıklıkla sorun yaşanmakta ve çok kısa mesafelerde kullanılmaktadır.

İki mikrofonlu kulaklık türünün de kendi içerisinde artı ve eksileri bulunurken benim sizlere tavsiyem kullanım alan ve düzeyine göre değerlendirerek ihtiyacınıza en uygun mikrofonlu kulaklık modelini satın almalısınız.

Mikrofonlu Kulaklık Fiyatları

Mikrofonlu kulaklık fiyatları oldukça çeşitlilik göstermektedir. Fakat kullanım alan ve amacına göre doğru seçilmiş mikrofonlu kulaklık modeli sizlere eşsiz performanslar sunduğu gibi uzun vadede işinizi görecektir. Mikrofonlu kulaklık fiyatları da marka ve model ışığında çeşitlenmektedir. Son yıllarda en çok talep edilen modellerin başında ise, mikrofonlu kulak içi kulaklık ve mikrofonlu bluetooth kulaklık gelmektedir. Bu iki önemli ürünleri birçok marka üretmekte ve geliştirmektedir. Benim sizlere tavsiyem elbette maddi imkanlarınız ışığında değerlendirerek, mikrofonlu bluetooth kulaklık modellerini mutlaka incelemenizdir. Çünkü gerçekten teknolojinin geldiği seviyeyi göz önüne aldığımızda oldukça kaliteli birçok kablosuz kulaklık modeli sizlere sunulmaktadır. Uygun ortam şartları ve doğru amaçlar doğrultusunda eşsiz performanslara gebe olan bu ürünleri mutlaka değerlendirmelisiniz.

Bilgisayara Mikrofonlu Kulaklık Nasıl Takılır?

Son zamanlarda en çok karşılaştığımız sorulardan biridir. Genellikle yotuber ve twitch yayıncılarının talep ettiği mikrofonlu kulaklık modellerini bilgisayarlarda kullanıp kullanamayacağını sormaktadır. Öncelikle söz konusu iki ayrı sistem için ayrı girişleri bulunan bir ekipmanınız da olabilir tek bir girişe sahip ekipmanınız da olabilir. Hatta kablosuz bluetooth mikrofonlu kulaklık modeliniz de olabilir. Öncelikle siz hangi türü bilgisayara bağlayacaksınız. Sırasıyla bilgisayara mikrofonlu kulaklık nasıl takılır aşağıda yer almaktadır, lütfen dikkatlice inceleyiniz.

Kablolu mikrofonlu kulak üstü kulaklık veya kablolu kulak içi kulaklık için, öncelikle dizüstü veya masaüstü bilgisayar modellerinde mevcut jak girişleri bulunmaktadır. Eğer ürünleriniz çok üst seviye mikrofon için xlr giriş seçeneğine sahip ise eğer harici bir ses kartına ihtiyaç duyabilirsiniz. Fakat standart giriş seçeneği var ise ürünü mevcut uyumlu girişe taktıktan sonra (mikrofon ve kulaklık resmi, kabartması olur genellikle girişlerin yanında) ses donanımları üzerinden mikrofon ve kulaklık aygıtlarını ayrı ayrı aktif hale getirerek kullanabilirsiniz.

Kablosuz mikrofonlu kulak üstü kulaklık veya kablosuz kulak içi kulaklık için, farklı bağlantı seçenekleri söz konusu olabilir. Fakat genellikle karşımıza çıkan modeller mikrofonlu bluetooth kulaklık modelleridir. Bu modelleri bilgisayar ve akıllı cihazlara bağlarken mutlaka karşılıklı bluetooth iletişim prosedürüne ihtiyaç duyarsınız. Her iki cihazda da bu iletişim birimleri var ise eğer, öncelikle bluetooth tanımlaması ve bağlantısı sağlanmalı sonrasında ise iki cihaz için tanımlanan ürünler aygıt kısmından aktif hale getirilerek kullanılabilir.

NOT: Kablolu kulaklık, kablosuz kulaklık, bluetooth kulaklık, kulak üstü kulaklık, kulak içi kulak ve benzeri kulaklık modellerini cihazlarınıza bağladıktan sonra harici veya dahili başka hoparlör veya mikrofon var ise eğer, iki yerden de ses alıyor veya aktarıyor iseniz eğer, mikrofonlu kulaklık modeliniz dışındaki birimleri devre dışı bırakarak daha kaliteli ve verimli ürün performansı elde edebilirsiniz.