Piyano Tavsiyesi ve Önerileri 

Özellikle başlangıç düzeyinde olan ve piyano satın almak isteyen kullanıcılar için dijital piyano modellerinin artılarından detaylı bir şekilde bahsedip sizlere tavsiyelerde bulunmaktayız.
 Piyano Tavsiyesi ve Önerileri 

Piyano Tavsiyesi ve Önerileri 

Piyano gün geçtikçe meraklısının daha çok arttığı ve ulaşılması daha kolaylaşan enstrümanlardan biridir. Çoğunuzun bildiği üzere piyano hayallerimizi süslese de elde etmesi oldukça güç ve icrası da oldukça zordu. Fakat zamanın ilerlemesi ve teknolojinin enstrümanlara adapte edilmesi ile birlikte piyano modelleri de hem fiyat bakımından uygunlaştı hem de alternatif marka ve modellerin üretilmesi ile rekabet ortamı oluşmuştur. Bu rekabet ortamının oluşması ile birlikte kullanıcının tarafından fırsatlar meydana gelmiştir.  

Bildiğiniz üzere piyano denildiğinde akustik piyano yani diğer bir adıyla kuyruklu piyano modelleri aklımıza gelmekteydi. Bu enstrüman çeşidi her ne kadar piyanonun orijinali olarak kabul edilse de hem üretimi hem de aksamlarının bir araya gelip piyanoyu oluşturması çok meşakkatliydi. Bilmeyenler için akustik piyano ile dijital piyanonun farkından kısaca bahsetmek istiyorum. 

Akustik Piyano ve Dijital Piyano Farkı 

Akustik piyano sesi en organik şekilde yani yapısında bulunan tepki uyguladığınız yuşa denk gelen iş aksamında yer alan tele mevcut çekicin vuruş şiddetine göre temas etmesi ile ses üretilmektedir. Böylece akustik piyano modellerinde tuşa uyguladığınız güce karşılık farklı ses tınıları elde edebilirsiniz.  

Dijital piyano modelinde ise farklı hassasiyet türleri özellikleri kapsamında bizlere sunulur. Çünkü iç aksam bakımından tamamı ile teknolojik bir üründür. İç yapısında tel ve çekiç gibi kısımlar bulunmadığı gibi elektrik gücü ve elektronik aksamlar sayesinde ses üretmektedir. Fakat teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu durumu pozitif tarafından ele alacak kadar ileriye götürdüğümüzü söyleyebilirim. Gelin isterseniz günümüzün gözde ve ulaşılabilir dijital piyano modelleri hakkındaki detaylara daha yakından birlikte göz atalım. 

Dijital Piyano Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Dijital piyano geçmişte çok talep edilmeyen enstrümanlardan biriydi. Bunun sebebi ise kullanıcının tuşa uyguladığı tepkileri algılama biçimi yani hassaslığı idi. Tabi bu durum başarısız olarak görülmekte böylece üst seviye icralar için elektronik piyano modelleri kullanılmamaktaydı. Fakat şimdi ise birçok alanda verimli olarak değerlendirilmektedir. Gelin isterseniz bu önemli noktayı sebepleri ile ele alalım. 

  • Dijital piyanoların tuş hassasiyetleri oldukça gelişmiştir. 
  • Elde edilen sesi dahili hoparlörü dışında ek ses cihazları sayesinde daha geniş alanlara kolayca aktarabilirsiniz. 
  • Akustik piyanoya kıyasla istediğiniz zaman ve saatte sesi sadece kulaklık girişine yönlendirerek icra edebilirsiniz. 
  • Yer alıyor ise kayıt özelliği sayesinde muhteşem performanslarınızı kayıt altına alıp gerektiğinde kullanabilirsiniz. 
  • Üzerinde yer alabilecek metronom, tempo, transpose, tune, reverb, layer, split, çift ses, parametre sıfırlama gibi fonksiyonları sayesinde oldukça kullanışlı hale gelmektedir. 
  • Ayrıca farklı ritim özellikleri ve üzerinde yer alabilecek pedalı sayesinde icralar oldukça üst seviyelere kolayca ulaşmaktadır. 

İşte bu denli muhteşem ürünün teknoloji sayesinde üretiminin ve gelişiminin hızlanması ile birlikte birçok marka bu alanda eşsiz müzik aletleri üretmeye başlamıştır. Bu durumda kullanıcılarının işine yaradığı gibi alternatif ve özellik bakımından seviyelerinin olması üreticileri hem fiyat rekabetine sürüklemiş hem de daha iyi ürünleri üretmeye yani sürekli olarak gelişime teşvik etmiştir.  

Benim bu konuda sizlere tavsiyem ise gerek yukarıda yer alan özellikler gerek se fiyat bakımından sizleri düşünecek olursam Midex PLX-189 serisi dijital piyanolardır. Çünkü hem başlangıç düzeyi için hem de üst seviye özellikleri sayesinde birçok seviye için oldukça uygundur. Bu yüzden mutlaka dijital piyano satın almadan önce bu model ve seriyi inceleyiniz.