Kalimba Notaları Hakkında Detaylı Bilgiler

Kalimba notalarına odak düşerek ele aldığımız bu yazımızda kalimba hakkında birçok merak edilen soruya akıcı bir şekilde cevap bulabilirsiniz.
 Kalimba Notaları Hakkında Detaylı Bilgiler

Kalimba Notaları Hakkında Detaylı Bilgiler

Kalimba modelleri ahşap ya da tahta bir bölüm üzerine birbirinden farklı boylarda metal sütunlu tuşlardan oluşan küçük bir müzik aletidir. Birçok kalimba modellerinin farklı tuş sayılarından oluştuğunu belirtmek isterim. Ancak genellikle 17 tuşlu kalimba modelleri daha çok tercih edilir. Kalimba hakkında detaylı bilgiler verdiğimiz Kalimba Nedir? Ve Kalimba Nasıl Öğrenilir? Adlı yazılarımızı da okuyarak bu tatlı enstrüman hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Ama şimdi sizlere bu makalemizde kalimba notaları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağım. Sizlerde bu tatlı ve minik müzik aletinin notaları hakkında her şeyi merak ediyorsanız, lütfen okumaya devam edin.

Öncelikle Kalimbanın ahşap gövde üzerinde bulunan metal levha ya da sütun dediğimiz tuşları bulunduğunu hepimiz biliyoruz. Bu tuşlar üzerinde ise harfler ve numaralar belirtilmiştir. Bu numara ve harfler notaları temsil etmek içindir. Orta kısımda bulunan en uzun tuş C (DO) notasını temsil etmektedir. Ortadan itibaren sağa ve sola doğru dizilmiş tuşlar ise kalın notadan ince notaya doğru ilerlemektedir. Ama bilmelisiniz ki aynı harfi ya da numarayı birden fazla görebilirsiniz. Bu sebeple hangisine basacağınız konusunda kafanız karışabilir. Ama merak etmeyin, ayırt edebilmeniz için her tuşun belirli bir püf noktası vardır. Mesela her tuş farklı bir ses çıkarır hiçbiri birbiri ile aynı sesi çıkarmaz. Bu noktada sese kulak verip aşina olabilmeniz gerekir. Diğer püf nokta ise, tuşların üzerinde harf ve sayı ile beraber (‘) nokta da varsa o tuş ince tuş demektir. Ama sadece bu da değil, eğer tuş üzerinde iki tane (“) nokta varsa işte o zaman o daha ince notayı temsil eder. Kısacası tek nokta ince notayı, iki nokta ise daha ince notayı temsil etmektedir. Hiç nokta olmayan tuş ise kalın nota demektir. Bu sayede ayırt edebilmeniz daha kolay olacaktır.

Birçok enstrümanda olduğu gibi kalimba notaları da ‘do, re, mi, fa, sol, la, si’ olarak devam etmektedir. Do notası en kalın, Si notası da en ince notadır. Bu notaların haricinde birde bemol ve diyez notaları da yer almaktadır. Bemol ‘ ♭ ’ şeklinde gösterilir ve gösterildiği nota yarım ses olacak şekilde kalınlaştırılır. Diyez ise ‘ # ’şeklinde gösterilir ve gösterildiği notayı yarım ses incelterek katkıda bulunmaktadır. Ayrıca kalimba çalmadan önce notalarında ‘Bemol ve Diyez’ olup olmadığını kontrol ederek başlayabilirsiniz. Kısacası bu enstrüman diğer müzik aletleri gibi hemen hemen her müzikte verimli bir şekilde kullanılmaktadır. Ve oldukça popüler hale gelmiştir. Notaları sayesinde oldukça güçlü ses oktavına sahiptir ve kendini hemen fark ettirir.

Kalimba Notaları

17 tuşu bulunan standart bir kalimba modelinin tuşları simetrik bir şekilde dizilmiştir ve her bir tuş belirli bir notayı temsil eder. Gelin hep beraber bu notaların nasıl dizildiğine bir bakalım.

• Ortada ki en uzun tuş 1-C-Do
1’ in solunda ki tuş ise 2-D-Re
1’in sağında ki tuş ise 3-E-Mi
2’nin solunda ki tuş ise 4-F-Fa
3’ün solunda ki tuş ise 5-G-Sol
4’ün solunda ki tuş ise 6-A-La
5’in sağında ki tuş ise 7-B-Si

Yukarıda belirttiğim harf, nota ve sayılar kalın ses çıkartan tuşlara aittir. Bunlara ek olarak ince ses çıkartan tuşlarda bulunmaktadır. Bu tuşların üzerinde ince olduğunu belirten (‘) , (“) nokta işaretleri bulunmaktadır. Bu tuşlarda şu şekildedir;

• 6’nın solundaki tuş ise 1′ – C – Do
7’nin sağındaki tuş ise 2′ – D – Re
1’in solundaki tuş ise 3′ – E – Mi
2’nin sağındaki tuş ise 4′ – F – Fa
3’ün solundaki tuş ise 5′ – G – Sol
4’ün sağındaki tuş ise 6′ – A – La
5’in solundaki tuş ise 7′ – B – Si
6’nın sağındaki tuş ise 1” – C – Do
7’nin solundaki tuş ise 2” – D – Re
1’in sağındaki tuş ise 3“ – E – Mi

Yukarıda belirttiğim notalar ise ince notaları ifade etmektedir. İnce notaları ayırt edebilmeniz için tuşların üzerinde yer alan (‘) noktaları unutmayın.

Merak Edilen Soru Ve Cevaplar

1. Kalimba Notalarını Öğrenmek Zor mu ?

Kalimbaya merak sarmış kullanıcıların en çok sorduğu sorulardan biri haliyle bu diyebilirim. Kalimba notalarını öğrenmek sandığınız kadar zor değildir. Sadece ufak çaplı araştırmalarınız sonucu mantığını ve sıralanışı ile birlikte püf noktaları da öğrendikten sonra eminim ki birde bakmışsınız kalimba çalmayı öğrenmişsiniz.

2. Kalimba Bemol ve Diyez Ne Demektir ?

Bemol ve Diyez notaları yukarıda da belirttiğim işaretler ile ifade edilmektedir. ve Bemol, gösterildiği notayı yarım ses kalınlaştırırken, Diyez ise gösterildiği notayı yarım ses inceltmektedir. Ayrıca 4 Diyez ya da 2 Bemol olarak ifade edilen yerlerde ise o rakamın temsil ettiği notanın incelip veya kalınlaşacağını ifade etmektedir.

3. Kalimba Notalarını Öğrenirken Dikkat Etmemiz Gerekenler Nelerdir ?

• Notalarda Diyez ya da Bemol ifadesinin olup olmadığına,
• Notaların ince ya da kalın olduğunu ifade eden işaretlerin olup olmadığına,
• Notaların doğru bir şekilde sıralı olup olmadığına,
• Kalimba üzerinde bulunan tuşların her birinde temsil ettiği harf ve sayının doğru dizilişi gibi birçok önemli noktalara dikkat ermeniz gerekmektedir.

Kalimba Modellerini İncelemek İçin: https://www.yonkamuzikmarket.com/kalimba