Hangi Kablosuz Mikrofonu Almalısınız?

Kablosuz mikrofonun artıları, kullanım alanları ve çeşitlerinin ele alındığı bu yazımızı başlangıç düzeyinde olan kişiler için özenle oluşturarak temel bilgileri dahi sunmaktayız.
 Hangi Kablosuz Mikrofonu Almalısınız?

Hangi Kablosuz Mikrofonu Almalısınız?

Kablosuz mikrofon hakkında sıkça karşımıza çıkan sorulardan dolayı sizlere bu eşsiz elektronik ses ürününü ele alacağım. Öncelikle çeşitleri ve kullanım alanları odağında derinleştireceğim bu konuyu ilk olarak çalışma mantığından başlamak istiyorum. Tabi tüm bu bilgileri temel düzeyde olan meraklılar içinde ele almak gerekirse mikrofonun genel çalışma mantığından başlamak doğru olacaktır.

Bildiğiniz üzere mevcut kaynaklardan çıkan ses dalgaları, hava tanecikleri üzerinden taşınmakta yani yol almaktadır. Bu esnada bizler bu sesleri gerek kayıt altına almak, gerek düzenlemek gerek daha geniş alanlara yaymak için dijital ortamlara aktarırız. İşte organik ses dalgasını dijital ortama aktarmak için başvurulan en temel unsur mikrofon ve sonrasında ses kartıdır. Mikrofon bu hava taneciklerinin titreşimlerini algılayarak ses sinyalini ses kartına yönlendirir. Ses kartı ise ses sinyalini dijital ses verisine dönüştürerek sanal ortamların okuyup, yazabileceği ve düzenleyeceği veriler haline getirir. Yani bir nevi sanal ses veri diline dönüştürür. Tüm bunları mikrofon ve ses kartı çok hızlı bir şekilde tek vücut gibi yapmaktadır. Bu görev ses sistemlerinin temelini oluşturmakta ve sonrasında amaçlar ve kullanım alanları odağında ek ekipmanlar devreye dahil edilmektedir. Günümüzde ise yaygın bir biçimde değerlendirilen kablosuz mikrofonlar ise sesi aynı mantıkla alıp aktarırken kablodan muaf bir biçimde olayı gerçekleştirmektedir. Böylece kablosuz mikrofonlar;

  • Kablo kirliliğini ortadan kaldırmakta,
  • Hareket özgürlüğünü arttırmakta,
  • Daha verimli icralara zemin hazırlamakta,
  • Çoklu mikrofon bulunan alanlarda muazzam derecede kullanışlı olmakta,

Unsurları bizlere sunmaktadır. Tabi yukarıda saydığım öncüller dışında mutlaka kullanım alan ve amaçlarına göre unsurlar eklenip çıkarılabilir. Fakat genel olarak kablosuz mikrofonlar geçmişe nazaran oldukça yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Peki hangi kablosuz mikrofon türünü satın almalıyız?

Bu tamamen sizlerin kullanım alan ve amaçlarınız ile alakalı bir cevaptır. Yani kişiden kişiye değişebilen bu unsurları herkes kendi ekipmanları, kullanım alanları odağında ele alabilir. Bunun yanı sıra ister el tipi, ister yaka tipi, ister kafa tipi ve isterseniz de masa tipi kablosuz mikrofonları birçok alanda verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Hele de teknoloji bu denli gelişmekte olduğunu göz önüne alırsak, eskiye nazaran çok daha kayıpsız, pürüzsüz ve kaliteli performanslar bize sunmaktadır. Bu sayede oldukça kullanışlı ürünler olarak hayatımızda var olan mikrofon türleri olmuşlardır.

Kablosuz mikrofonlar alıcı ve verici olmak üzere iki ana parçadan meydana gelmektedir. Yani ses girişinin olduğu bir kısım ile sesin aktarılmak için kullanıldığı ekipmandan oluşur. Bu aktarma işlemi radyo frekansının geliştirilmesi sonucunda verimli bir şekilde günümüzde kullanılmaktadır. Bu yüzden kablosuz mikrofon modellerine telsiz mikrofon adı da verilir.

Telsiz mikrofon modellerini değerlendirirken;

  • Mikrofon türü,
  • Çekim mesafesi,
  • Ses kalitesi,
  • Kanal sayısı,
  • Band türü (Uhf, Vhf),
  • Şarjlı veya pilli kullanım süresi,

Yukarıda yazan ve kullanım amacınıza uygun özellikleri özenle dikkate almalıyız. Bu sayede sizlerin amaçları başta olmak üzere kullanım alanlarınız için verimli kablosuz mikrofonlar satın alabilirsiniz. Ayrıca benim sizlere tavsiyem günümüzde yer alan tüm elektronik ses ekipmanlarını güvenilir tedarik kanallarından doğru marka ve model odağında satın almaya özen gösteriniz. Tabi bu inceleme esnasında kullanım alanlarınızı, seviyenizi, amaçlarınızı ve elbette bütçenizi göz önünde bulundurmalısınız. Tüm bu incelemeleri dikkate alarak sizler için uzun vadede üstün performans sunabilecek kablosuz mikrofon modellerini satın alabilirsiniz. Son olarak bu alanda profesyonel bilgi ve tecrübeye sahip YonkaMüzikMarket’e ait online satış platformundan her bütçeye uygun birçok kablosuz mikrofon marka ve modelini temin edebilirsiniz.