Stüdyo Ekipmanları Oluşturanlara Öneri!

 Stüdyo Ekipmanları Oluşturanlara Öneri!

Stüdyo Ekipmanları Oluşturanlara Öneri!

Stüdyo ses ekipmanlarına merak duyan ve konu hakkında bilgi sahibi olmayan birçok arkadaşımız bulunmakta olduğu için konu hakkında sizlere yol gösterecek bilgilerin yer aldığı akıcı bir içerik sunmak istiyorum. Öncelikle stüdyo ortamınızı ne için oluşturduğunuzu yani, youtube, twitch yayıncı sistemi, kayıt amaçlı ve benzeri hobilerinizi netleştirin. Sonrasında ise içeriğin ne doğrultuda ve ne düzeyde olacağına az çok karar verin. Tabi bu noktada sizin tecrübeleriniz, kullanacağınız ekipmanlar ve bütçeniz devreye girecektir. İşte tam da bu yüzden ben sizlere hangi ekipmanın ne işe yarayacağından kısaca bahsedeceğim, sizler ise amaçlarınız ve ihtiyaçlarınız odağında adı geçen ürünleri değerlendirin.

Stüdyo Ses Ekipmanları Listesi

 • Mikrofon
 • Mikrofon Standı
 • Pop Filtre
 • Shock Mount
 • Ses İzolasyon Paneli
 • Phantom Power
 • Dönüştürücü
 • Ses Kartı
 • Mikrofon Mikseri
 • Amfi
 • Mikser
 • Midi Klavye
 • Enstrüman

Arkadaşlar yukarıda yer alan ürünler dışında elektronik düzeyde değerlendirebileceğiniz birçok unsur bulunabilir. Fakat günümüzde yaygın biçimde değerlendirilen ana ekipman sınıflarını kısaca ele alacağım. Sizler ise bu ürünlerin sizin kullanım alanınıza uygun olarak türlerini değerlendirebilirsiniz.

Mikrofon: Ses dalgasını yakalamak için tasarlanan, condenser ve dinamik türleri bulunan ses sistemi için olmazsa olmaz ürünlerin başında gelmektedir. Genellikle condenser modellerin değerlendirildiği bu ekipmanları el, yaka, headset, masa tipleri de bulunur. Tabi condenser mikrofon denildiğinde mikrofon standı ile kullanılan yüksek hassasiyetli kayıt mikrofonları karşımıza çıkmaktadır. Birçok düzey ve fiyatta condenser mikrofon modeli bulunmaktadır. Bu ürünle hakkında mutlaka profesyonel bir yardım alarak bütçenize ve amaçlarınıza uygun ürünleri değerlendiriniz.

Mikrofon Standı: Mikrofonu en doğru pozisyon ve açı ile konumlandırmanız için değerlendirilen olmazsa olmaz ek ürünlerden biridir. Akrobat, masa tipi, boy mikrofon standı modellerinin yer aldığı bu ürünlerin çeşitleri her mikrofon modeline göre özelleşmektedir.

Pop Filtre: Ses patlamalarının önüne geçmek mikrofon ile mesafenizi koruyarak mikrofona ağızdan çıkan istenmeyen sıvıların önüne geçmek için tasarlanan oldukça önemli ekipmandır.

Shock Mount: Mikrofona ulaşmasını istemediğimiz titreşim ve dış etkenleri en aza indirgemek için kullanılan mikrofonu askıda tutan ekipmandır. Condenser mikrofonlar için olmazsa olmaz bir diğer ekipmandır.

Ses İzolasyon Paneli: Mikrofona seslendiricinin olduğu yönün aksi yönden ses gelmesinin önüne geçmek ve ses yansımalarını azaltmak için ses dalgalarını geri dönüşünü engelleyen panellerdir.

Phantom Power +48 volt güce ihtiyaç duyan mikrofon modellerini kullanmak için gereken güç birimidir.

Dönüştürücü ise basit düzeyli ekipmanlar olmakla birlikte girişlerin uyuşmadığı durumda devreye giren ürünlerdir.

Ses Kartı: Mikrofonun yakaladığı ses dalgalarını dijital ses verisine dönüştüren oldukça önemli ekipmanlardır. Harici olarak stüdyo ortamlarında değerlendirilen türleri için mutlaka profesyonel yardım alınız.

Mikrofon Mikseri ise birden fazla mikrofon ve ses üretici birimin yer aldığı ses sistemlerinde ihtiyaç duyulan ses ekipmanıdır.

Amfi sesin kapasitesini ve gücünü arttırmak için kullanılan üründür.

Mikser sistemde yer alan tüm unsurlardaki sesi bir tek ekipmanda toplayıp tek bir noktadan düzenleyip yönlendirme yaptığımız oldukça üst düzey ses ekipmanlarından biridir.

Midi Klavye son yılların en popüler ürünlerinin başında gelen dijital ses ve efekt ürünüdür. Oldukça özel bu aygıt özellikleri ve kapasitesi düzeyinde projelerinize eşsiz renk katabilir. Mutlaka ayrıntılı bilgiye sahip olmanız gereken ekipmanlardan biridir.

Enstrüman ve benzeri birçok ses ekipmanınız içinde tedarik kanallarından yardım almalı, kapsamlı araştırma yapmalısınız. Yukarıda yer alan bilgiler en sade haliyle sizlere sunulmakla birlikte her ekipmanın özelleşe bildiğini ve çeşitlerinin olduğunu unutmayınız. Sizlere tavsiyem ise kullanım alan, amaç ve düzeyiniz odağında bütçenize uygun ürünleri güvenilir tedarik kanallarından satın almalısınız.