3/4 Gitar Hakkında Detaylı İnceleme

3/4 Gitar olarak geçen diğer bir ifade ile üç çeyrek gitar hakkında bilinmesi gereken tüm detayları ayrı başlıklar altında özenle sizlere sunmaktayız.
 3/4 Gitar Hakkında Detaylı İnceleme

3/4 GİTAR

Klasik gitarlar, yaylı müzik aletleri gibi her yaşa göre boyutlandırılarak üretilmektedir. Ve farklı ölçülerde üretilmiş olan gitarların aynı oranda ses düzeyi ve çalma kolaylığı da etkili olacaktır. Küçük yaşta biri için tam boy gitarları kullanmak oldukça zor olacağı gibi yetişkin insanlarında küçük boy gitar kullanması bir o kadar zordur. Bu sebeple insanlar kendi yaşına uygun gitar boyunu tercih etmelidir. Bu yazımda sizlere 3/4 gitar türünü detaylı bir şekilde anlatacağım ve eminim bu yazıyı okuduktan sonra ne demek istediğimi tam olarak anlayacaksınız.

İlk olarak şunu söylemeliyim ki 3/4 gitar denildiği zaman genellikle insanlar tarafından bu rakam gitarın modeli olarak zannedilip dikkate alınmıyor. Ancak bu rakam gitarın boyutunu ve bu boyuta uygun yaş aralığını temsil etmektedir. Ve bu bilinmediği zaman internetten görmeden alışveriş yapıldığında yetişkin biri için bu gitar küçük geliyor ve anlam veremiyorlar. Bu yüzden araştırarak ve bilgi edinerek bir enstrüman almak sizler için daha mantıklı bir seçenek olacaktır. Klasik gitar satın alırken öncelikle düşünmeniz gereken hangi yaş grubuna alacağınızı ve bu yaş grubu için uygun olan gitar modelini bilmeniz gerektiğidir. Mesela yetişkin bir insana gitar alınacak ise 4/4 modeli uygun gelir ama 7-11 yaş aralığında ki çocuklar için de genellikle 3/4 gitar daha uygun olacaktır. Tabi ki bu duruma çocukların boy-kilo gibi fiziksel özelliği de dahildir. İri yapılı bir çocuk için bazı durumlarda 4/4 gitar daha uygun olabiliyor. Tüm bunları göz önünde bulundurmak gerekir.

3/4 GİTAR BOYUTU NASILDIR ?

3/4 gitarın ölçüleri gitardan gitara ve bazı markalara göre değişkenlik gösterebilir ancak, birçok gitar markalarının ölçüleri aynı olabiliyor. 3/4 gitarlar ( üç çeyrek ) 7-11 yaş aralığında ve 110-135 cm aralığı için ortalama bir değer söyleyebiliriz. Ancak şunu da belirtmeliyim ki bahsettiğim ölçülerin belirttiğim yaşlara karşılık geldiği üzerine kesin bir şey söyleyemeyiz. Daha önce de belirttiğim gibi herkesin kesinlikle yaşına göre farklı fiziki özellikleri vardır. boyu- kilosu- el- kol uzunluğu gibi değişkenlik gösteren fiziki özelliklerine göre alacak kişinin gitarı deneyip test etmesi sonucu alması daha kesin bir sonuç verecektir. Ancak elinizde bulunan bir gitar varsa ve bu gitarın 3/4 gitar olup olmadığını anlamak istiyorsanız, ölçek uzunluğunun ne kadar olduğunu bilmeniz gerekir. Bunun içinde ölçek uzunluğunu ölçmeniz gereklidir. Eğer gitarınız 20 inç yani 50 cm ve altında ise 3/4 gitardır.

3/4 ( ÜÇ ÇEYREK ) GİTAR MODELİ İÇİN MERAK EDİLEN SORU VE CEVAPLAR

1. 3/4 Gitar Modelinin Tam Boy Gitara Göre Büyük Bir Farkı Var Mıdır ?

Tam boy gitar ile 3/4 gitar arasında boyut farkı vardır. Ve tam boy gitara göre daha küçük olması sebebi ile aralarında ufakta olsa ses farkı vardır. Ve bu tür gitarların hepsi farklı yaş aralığına göre üretilmektedir. Yukarıda bahsettiğim açıklamaları dikkate alarak seçim yaparsanız sizler için gitar çalmak çok keyifli ve bağlanabileceğiniz bir hobi olacaktır. Tüm gitar türleri hatta tüm enstrümanlar için geçerli olan tek durum da, bu hobileri edinebilmek ciddi emek ve azim ister, süreklilik gerektiren durumlardır. Bunu da unutmayalım 

2. Gitar Boyutları Nasıl Ölçülebilir ?

Gitarınızın boyutunu merak ediyorsanız, herhangi bir mezura yardımı ile gitarınızın baş kısmından (headstock) gövdesinin alt kısmına kadar ölçerek gitarınızın boyutunu belirleyebilirsiniz. Bu dediğim gitarın tam boyunu ölçmektedir. Ancak dediğim gibi gitar çeşitlerine ve markalarına göre değişen uzunluklar bulunmaktadır

3. Gitarın Ölçek Uzunluğunu Nasıl Ölçebilirim ?

Gitarınızın ölçeğini ölçebilmeniz için eşik kısmı ile sap kısmı arasında ki mesafeyi ölçmeniz gerekmektedir. Eşiğin son kısmından sap bitimine kadar ölçerseniz çıkan sonuç gitarın ölçek uzunluğu olur ve gitarınızın 3/4 gitar olup olmadığını anlamış olursunuz.

4. 3/4 Gitar Satın Aldığımız Takdirde Teslimat Süresi Ve Ödeme Yöntemleri Nelerdir ?

Mesai saatleri içerisinde satın aldığınız ürün 1 iş günü içerisinde özenle paketlenerek kargoya verilir ve devamında gelen 2 iş günü içerisinde de ürününüz sorunsuz bir şekilde elinize ulaşır. Ödeme işlemlerinizi ise 3d güvenlikli kredi kartı seçeneği ile taksitlendirerek ya da mevcut tutarı size belirteceğimiz banka hesabımıza Havale veya EFT yolu ile göndererek rahatlıkla ve güvenle gerçekleştirebilirsiniz.