Podcast Ekipmanları

Podcast ekipmanları başta olmak üzere meraklıları için podcast nedir gibi başlangıç düzey bilgilerinin de yer aldığı kapsamlı yazımızdır.
 Podcast Ekipmanları

Podcast Ekipmanları

Podcast ekipmanları son zamanların popüler olarak değerlendirilen ürünleridir. Bu ürünleri en doğru şekilde elde etmek ve değerlendirmek için podcast hakkında detaylı bilgiye sahip olmalısınız. Bu yüzden sizlere ilk olarak podcast hakkında genel bilgiler vermek istiyorum.

Podcast Nedir?

Podcast sözcüğü iki sözcüğün parçalanarak bir araya gelmesinden oluşmuştur. Podcast küçük kapsül ve yayın anlamına gelmektedir. İPod kelimesinde yer alan Pod yani küçük kapsül ifadesi ve broadcast yani yayın kelimesinden gelen cast ifadesinin bir araya gelmesi ile hayatımıza girmiştir. İpod ifadesinden türese dahi günümüzde sadece İPod ürünleri için geçerli bir ifade olarak var olmayıp genel olarak ele alınmıştır. Böylece İPod dahil olmak üzere yayın yapılabilen tüm elektronik ürün ve mantığına uyan tüm dijital projelerde kullanılmıştır. Gelelim isterseniz podcast yayıncılığı hakkında bilinmesi gerekenlere ve birlikte göz atalım.

Podcast Yayıncılığı

Podcast yayıncılığı bir dizi halinde devamı olan içeriklerin internet üzerinden ses veya görüntü şeklinde düzenli olarak sunulma biçimidir. Tabi sadece ses veya sadece görüntü olarak ele alınabildiği gibi asıl amaç herhangi bir içeriği düzenli bir biçimde erişime açmaktır. Bu sayede ortaya çıkan çalışma mantığına podcasting ve ortaya çıkan indirilebilir şekilde internet üzerinde yer alan içeriğe ise podcast denir. Podcast nedir sorusuna en açıklayıcı şekilde anlamak için podcast yayıncılığı hakkında bilinmesi gereken unsurları sizlere aktardım. Şimdi ise podcast yayıncılığının talep görme sebeplerine birlikte göz atalım…

Podcast Yayıncılığının Avantajları

Podcast yayıncılığının günümüzde sıklıkla değerlendirilmesinin birçok sebebi bulunur. Fakat bu sebepleri kullanıcı çerçevesinden ele almak ve talep edilme sebeplerini ortaya koymak gerekir. Kullanıcı neden bilgiyi podcast mantığı ile elde etmekten yana, bu gibi unsurlara değinmeliyiz.

 • Podcast ürünleri internet üzerinde depolanabildiği için kullanıcı istediği zaman erişebilir.
 • Podcast ürünleri istenildiği zaman indirilip depolana, arşivlenebilir.
 • Podcast ürünleri tekrar tekrar kullanılabilir, durdurulabilir, geri sarılabilir ve ileriye alınabilir.
 • Podcast ürünleri bir dizi halinde olabilir böylece sürekli güncel tutulabilir.
 • Podcast ürünleri internete bağlanan herhangi bir akıllı ürün sayesinde erişilebilir hatta yayın yapılabilir.
 • Abonelikler sayesinde kullanıcılar içeriğe daha kolay ulaşıp, takip edebilir.

Günümüzde podcast yayıncılığının temel başvurulma sebepleri yukarıda yer almaktadır. Tabi bu sebepleri pekiştiren başlıca unsurlar bulunur. Bunlar ise projenin kalitesi ve düzeyidir. Peki bir projenin kalitesini hangi unsurlar belirler. İçerik, ses ve işleyiş olarak kabul edilir.

İçerik herhangi bir konu veya tecrübe olarak ele alınabilir. İşleyiş ise sunumunuz kullandığınız yazılımlar, donanımlar olarak karşımıza çıkabilir. Görüntü kısmı elektronik cihazlarınızın özellikleri ve sizin işleyişinizle alakalıdır. Fakat ses unsurları gerek tek başına gerek görüntü ile birlikte olmazsa olmazımızdır. Bu yüzden ses unsurunu podcast ekipmanlarının ana konusu olarak sizlere ayrıca sunmak istiyorum.

Podcast Yayıncılığı Ses Ekipmanları

Podcast yayıncılığında amaçlarınız odağında fikirleriniz olur. Fikirleri işleyiş ve karşıya aktarış biçiminiz sizlerin düzeyinizi ortaya koyar. Kitlenin az veya çok olmasına etken istikrar, kalite, konu ve benzeri birçok unsur yer alır. Fakat genel olarak kabul edilen unsurların başında ise ses olarak geçer. Böylece sese özenle dikkat etmeli ve en iyi şekilde kullanmalıyız. Peki podcast ekipmanlarını değerlendirirken ses ürünleri söz konusu olduğunda nelere başvurabiliriz.

Podcast yayıncılığı için gereken ekipmanlar ile ilgili her bütçeye ve düzeye uygun ürünleri YonkaMüzikMarket ‘e ait online satış platformundan inceleyip, gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz.

 • Mikrofon
 • Ses Kartı
 • Phantom Power
 • Mikrofon Mikseri
 • Mikrofon Standı
 • Pop Filtre
 • Shock Mount
 • Midi Klavye
 • Kulaklık

Yukarıda yazan her bir ürünü farklı özelliklerde elde edebilirsiniz. Örneğin mikrofonu yaka, el ve masa türünde satın alabilir. Kapsül türünü condenser ya da dinamik olacak şekilde değerlendirebilirsiniz. Tabi daha da ayrıntıya girecek olursak sesi alım biçimleri, bağlantı prosedürleri gibi birçok unsur karşımıza çıkar. Siz ne kadar üst düzey ürünleri sisteme dahil etmek isterseniz de o kadar yardımcı ek ürünlerin sizlerin projenizde gerekliliği artar. Çünkü mikrofonun bir noktada dış ortamın etkisinden izole edilmesi bu gibi unsurlar için ise ek ürünlere başvurulması gerekir. Bunun gibi örneğin konuşmacının verimli bir açı ve pozisyonda mikrofonu doğru olarak kullanılması gibi unsurlar ortaya çıkar.

Benim sizlere tavsiyem podcast yayın ekipmanlarını profesyonel yardım alarak temin etmenizdir. Tüm ekipmanları ise kullanım düzeyi, projenin içeriği ve bütçe odağında değerlendirmeliyiz. Ben Uğur Can Selli, umarım ihtiyacınız olan temel bilgiler başta olmak üzere değerlendirmeniz gereken ürünlerle ilgili ön bilgiye yazım aracılığı ile sahip olmuşsunuzdur. Son olarak podcast yayın ekipmanlarınızı güvenli tedarik kanallarından satın almayı unutmayınız. Görüşene dek, kendinize iyi bakın.