Sol Klarnet Notaları ve Nota Yerleri

 Sol Klarnet Notaları ve Nota Yerleri

Sol klarnet nota yerleri
Sol klarnet nota yerleri sahip olduğu ses ve tını özelliklerine göre özel seçilmiştir. Bildiğiniz üzere akort sistemi ve do notasına karşılık gelen nota frekansına göre çeşitlenen klarnet modelleri farklı notalarda adlandırılmıştır. Sol klarnette ise yer alan do notasının frekansı piyano da sol notasına karşılık geldiği için bu şekilde adlandırılmıştır. Bu eşsiz klarnet modeli ile ilgili detaylı ve kapsamlı yapmış olduğum araştırmaları aklınızdaki soru işaretlerini gidermek için sizlerle paylaşacağım. Öncelikle sol klarnet üflemeli ve nefesli tür müzik aletidir. Türk klarneti olarak bilinen bu eşsiz enstrümanı batı müziğinde kullanılan klarnet türünden ayıran en büyük özellik ise koma adı verilen ezgi ve nameleri en verimli şekilde icra edebilmesidir.
Koma denilen nameler ise sesi daha yumuşak ve bir nevi sızı haline getiren ezgilerdir. İşte bu bahsettiğim eşsiz tınıları en verimli şekilde icra edebileceğiniz sol klarnet türünde elde edilen tınılar müziklerimize daha çok yakışmaktadır. Bu özel klarnet modelinin diğer batı müziğinde kullanılanına kıyas ile farkını soracak olursanız eğer, batı müziğinde kullanılan klarnette elde edilen iki ses aralığı tam iki eşit parçaya ayrılmıştır. Böylece geçişler daha net ve keskin olmaktadır. Fakat Türk klarneti olarak bilinen koma ezgilerini daha verimli elde edebileceğiniz türün iki ses aralığı dokuz parçaya bölünmüştür. Bu sayede kendi müzik türümüze uygun olan tınıları daha iyi icra edebiliriz. Daha detaylı bilgi almak isterseniz klarnet dersi yazımızı da inceleyebilirsiniz.

 

Sol klarnet nota yerleri hakkında bilgi almak istiyorsanız da yazımın devamında olan resmi dikkatlice inceleyiniz. Çünkü yazarak anlatmak hem kafanızı karıştıracak hem de kullanışsız bilgiler olacaktır. Ben ise sizlere bu yazımda notaların belirlenme mantığını ve klarnet türü hakkında mutlaka bilinmesi gereken bilgiler vermeye çalıştım. Benim bu konuda sizlere tavsiyem ise düzenli ve istikrarlı olarak bu alanda emek vermenizdir. Çünkü doğru bir nota bilgisi başta olmak üzere sürekli olarak çalışma yapıldığı takdirde kesinlikle kendinizi geliştirmenize olanak tanıyan enfes seslere gebe üflemeli tür müzik aletidir. Sol klarnet nota yerleri resim şeklinde aşağıda yer almakta, lütfen dikkatlice inceleyiniz.