Yan Flüt Nedir | Yan Flüt Hakkında Öz Bilgiler

 Yan Flüt Nedir | Yan Flüt Hakkında Öz Bilgiler

Yan Flüt Nedir?
Yan flüt nedir, sorusu sıkça karşımıza çıkmaktadır. Üflemeli müzik aletleri ailesinin en çok talep edilen bu eşsiz üyesi hakkında detaylı ve kapsamlı bilgiler vereceğim bu yazımı dikkatlice inceleyiniz. Tür bakımından üflemeli ve nefesli enstrüman olarak kullanılan bu flüt modeli, birçok açıdan kendine özgü yapı ve tını özellikleri sayesinde ayrı bir sınıfta değerlendirilmeyi hak etmiştir. Klasik bir flüte kıyas ile yan bir pozisyon da tutularak icra edilen bu müzik aleti hakkında birçok bilgiye yer vereceğim bu yazıda umarım aklınızda olan birçok soru işaretine çözüm bulabilirsiniz.

Tahta, metal ve benzeri hammaddelerden üretilen müzik aleti flütün en sık talep edilen ve icra edilen türüdür. Genellikle sahnelerde, orkestra ve bandolar da sıklıkla karşınıza çıkabilecek bu ürünü bayanlar daha çok kullanmaktadır. Kendine özgü yapı ve ses özelliklerine sahip olan bu eşsiz enstrümanın pikolo, alto ve bas olmak üzere çeşitleri de bulunmaktadır. Standart bir yan flütü ailenin diğer üyelerinden ayırt etmek isterseniz yapı özellikleri bakımından pikolo modelden büyük alto modelden ise daha küçüktür. Hatta pikolo yan flüt modeli standart modelin yarısı kadardır. Alto model ise standart modelden biraz daha büyük olarak yapı hacmine sahiptir. Ses bakımından her biri oldukça özgün ve özel ürünlerdir. Bu sebeple yan flüt çalmak oldukça önemli bir hobidir.

Bu eşsiz çalgı aletlerinin bu şekilde adlandırılmasına sebep olan tutuş biçimi ve üzerinde yer alan ağızlık bölümünün üfleme deliğinin duruş açısıdır. Klasik bir flütte delik dik bir şekilde enstrümanın bas kısmında direkt olarak yer alırken bu enstrümanda ise üfleme deliği yan yüzeyde yer almaktadır. Yere paralel olacak ve sağınıza doğru uzanacak şekilde tutulan bu enstrüman sizi oldukça etkileyecek ve birçok müzik türü ve alanda size verimli bir şekilde eşlik edecektir. Sağ eliniz bu ürünün en alt kısmında sol el ise ağzımıza daha yakın olacak şekilde konumlandırılarak kullanılan bu enstrümanı tutarken ise baş parmaklarımız ürünü alttan kavrayarak elimizde tutmamızı sağlayacaktır. Ayrıca sürekli olarak özelleşen ve oldukça değerli hammaddelerden üretilen eşsiz yan flüt modelleri günümüzde yer almaktadır. Paha biçilmez derecede altın ve gümüşten üretilen üst düzey işçiliğe sahip yan flüt modelleri bulunmaktadır.