Gitar Notaları ve Nota Yerleri

 Gitar Notaları ve Nota Yerleri

Gitar Notaları

Gitar notaları sıkça karşımıza çıkan araştırılan konulardan biridir. Eğer sizde bu eşsiz enstrümanı kapsamlı bir şekilde ele almak istiyor ve bu alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız çok doğru bir yerdesiniz. Asıl konumuz hakkında detaylara geçmeden önce genel gitarla hakkında bilinmesi gereken unsurlardan bahsetmek istiyorum.

 

Gitar telli müzik aletlerinin babası olarak kabul edilebilir. Çünkü dünya çapında en çok talep edilen ve merak edilen müzik aletidir. Hemen hemen tüm müzik türlerinde kendine özgü yapı ve ses özellikleri sayesinde hayat bulabilen bu eşsiz enstrümanın çeşitleri de bulunmaktadır. Gitar deyip geçmemek gerektiğini, sizde bu alanda ilgiye sahip iseniz daha iyi anlayacaksınız. Öncelikle oldukça üst düzey özgünlükte ve yapı özelliklerine sahip bu enstrümanın kısımlarından bahsetmek istiyorum. Gitar ana parça olarak gövde, sap, teller ve burgulardan oluşan parmaklarımız ya da pena yardımı ile icra edilen eşsiz bir müzik aletidir. Bu enstrüman üzerinde genellikle gövde üstünde ses deliği bulunur. Bu ses deliği üretilen sesleri daha verimli bir şekilde yaymak ve derinlik sağlamak için kullanılır. Ayrıca köprü veya sap üzerinde yer almakta olan perdelerde bu enstrüman için önemli parçalardır.

 

Gitar notaları da bu sap üzerinde yer alan tellerin doğru bir şekilde akort edilmesi ile birlikte doğru perdelere uygulanan tepkiler sonucunda elde edilmektedir. Ayrıca doğru bir şekilde akort edilmiş her gitar teli herhangi bir etki uygulanmaksızın boş hali ile nota barından bir sese sahiptir. Gitarlarda notalar üst tellerden alt tellere doğru sıralanır. Genellikle ilk üç adet kalın tel, alttan yukarıya doğru ya da devamında ki üç tel ise ince seslerdir. Gitar da yer alan en üst ve en alt telin nota adı aynıdır. Fakat bu iki telin oktavı ve frekansı farklıdır. Teller inceldikçe titreşim artmakta ve böylece de ses frekansı artmakta ve ses incelmektedir. İnce olan telin titreşimi daha fazla olduğu içinde frekansı daha yüksektir. Yukarıdan aşağıya doğru gitar notaları hakkında net bilgiler vermek gerekirse eğer Mi, La, Re, Sol, Si, Mi şeklinde yer almaktadır. Ayrıca daha öncede belirttiğim gibi bu notalar tellere herhangi bir perde de baskı uygulanmadan yani boş bir şekilde elde edilen seslerdir. Yani aynı zamanda gitarlarımızı akort etme biçimi de bu şekilde sıralanmaktadır. Ukulele ile bazen karıştırılsa da gitar notaları çok daha farkli bir sisteme sahiptir.

 

Gitar Nota Yerleri

Gitar nota yerleri ise doğru bir şekilde akort edilmiş bir enstrüman üzerinden ortaya çıkacaktır. Fret adı verilen metal ve sapa paralel olan çizgilerin hemen yakınına baskı uygulanarak teller sapa temas ettirilir perde adı verilen o boşluk içerisinde tel bükülerek titreşimsiz en net ses elde edilebilir. En üst telden konuya açıklık getirmek gerekirse eğer, En kalın ve en üst teliniz olan Mi telinin ilk perdesi içerisinde frete en yakın şekilde parmağınızı gerekli şekilde bastırarak tele gövde ses deliği üzerinden temas ettiğiniz de elde edeceğiniz ses Fa notasına ait olacaktır. Devamında ise yer alacak olan perde içerisine parmağınızı bastırdığınız da ilk perde de elde edilen notadaki sesi yarım ses inceltecektir. Böylece en üst telden anlatmak gerekirse eğer boş bir şekilde temas ettiğiniz telin sahip olduğu nota Mi iken, ilk perde de baskı kurduğunuzda elde edilen ses Fa olacak sonrasında ki perdeye baskı uyguladığınızda elde edeceğiniz ses ise Fa# yani Fa diyez olacaktır. Son olarak ise aynı telin bir sonraki perdesinde elde edeceğiniz ses ise Sol notasına sahip olacaktır.

 

Gitar nota yerleri her tel için farklı notalara sahip olabildiği gibi gerek kullandığınız gitar türü başta olmak üzere gerek se de bu alanda kendinizi üst düzey bilgi ve birikime sahip olmak için kapsamlı bir şekilde nota bilgisi çalışmanız gerekmektedir. Genel olarak benim size bu konuda aktarmak ya da en azından bu alanda kendinizi geliştirebilecek düzeye getirmek için bilmeniz gerekenler bunlardır.

 

Ayrıca resimli bir şekilde sizler için özenle araştırılarak hazırlanan görsel aşağıda yer almakta, daha kapsamlı bir şekilde konuya hâkim olmak istiyorsanız dikkatlice inceleyiniz.