Yayıncı Bilgisayarı ve Twitch Yayıncı Olmak

Günümüzde sıklıkla talep edilen yayıncı bilgisayarı hakkında önemli bilgiler vermekle birlikte, en popüler olan yayıncı platformu hakkında yani twitch yayıncı olmak ile ilgili bilinmesi gerekenleri kapsamlı bir şekilde sizlere sunmaktayız.
 Yayıncı Bilgisayarı ve Twitch Yayıncı Olmak

Yayıncı Bilgisayarı ve Twitch Yayıncı Olmak

 

Twtich yayıncı nedir? sorusu için sizlere kısa ve yalın cevaplar vermeye çalışacağım.  Ancak makaleme başlamadan önce nelerden bahsedeceğim hakkında biraz bilgi vermek isterim. Bu makale içerisinde twitch yayıncısı hakkında gerekli bilgiler yer almaktadır. Mesela yayıncı sistemi, yayıncı gereksinimleri ve daha detaylı konular. Bu konu başlıkları sayesinde girişim süreci içerisinde her bireyin yararlı bilgiler bulacağınız varsayarsak, sizlere her bir kelimeyi es geçmeden okumanızı tercih ederim. Şimdi ise sorumuza gelecek olursak, twitch yayıncısı olarak adlandırılan bu kişilerin gündelik yaptığı aktiviteleri ya da bilgisayar üzerinde oynadıkları oyunları internet üzerinde paylaşan insanlara denir. Ancak bu kadar basitmiş gibi gözükse de bu tip işler ciddi yatırım gerektirdiğinden dolayı herkes twitch yayıncısı olamamaktadır. İşte sizlere yanlış bir ürün almadan önce sizlere gereksinimlerden bahsedeceğim bu makalemde, tek tek neler gerekli olacaksa, keyfi ihtiyaçlar dışında hemen her şeyden bahsetmeye çalışacağım. İsterseniz, bir alt başlık olan yayıncı sistemine geçebilirsiniz.

Twitch Yayıncı Sistemi Nasıl Olmalıdır?

Twitch yayıncı sistemi için en önemli unsur yayıncı bilgisayarı olmakla birlikte bir den fazla cihazdan oluşmaktadır. Hatta profesyonelliğe göre yer yer bu sayacağım cihazlara ek cihazlarda yer alabilmektedir. Öncelikle bu cihazların sadece bir cihaz olarak görmemenizi isterim. Nedeni ise, bilgisayar denilince bu konu hakkında bilgi sahibiyseniz, donanımsal özelliklerine girdiğiniz zaman ne kadar sonsuz bir portföyün önünüze serildiğini düşünebilirsiniz. Bu sebeple, donanımsal özelliklerin dış kasa ve markadan daha önemli olduğu söyleyerek başlığımıza başlamak isterim. Nasıl olmalıdır sorusuna gelecek olursak, twtich yayıncı sistemleri sizlerin iş gereksinimlerine göre doğru orantılı olacak şekilde değişmektedir. Ancak vazgeçilmez ürünler de yer almaktadır. Bunlara kısaca örnek verip daha sonra tek tek açmak gerekirse, öncelikli olarak bir adet yayıncı bilgisayarı ve daha sonra ise, kamera, mikrofon ve kullanacağınız çeşitli programlar olarak sıralanmaktadır. Bu cihazlara gelecek olursak;

Yayıncı Bilgisayarı:

Yayıncı bilgisayarı genel olarak yüksek özellikli olması gereken bir üründür. Bakacağınız özelliklere gelecek olursak, oyunlarda iyi bir performans alabilmeniz için iyi bir işlemciye sahip olmanız gerekmektedir. Bunun için ise, bizim sizlere tercihimiz en az İ7 ya da Ryzen 7 bilgisayara sahip olmanız gerekmektedir. Daha sonra ise, güzel bir grafik ve akıcı bir görüntü kalitesiyle oynamak istiyorsanız, benim size tavsiyem en az Nvidia marka GTX 1660ti model veya RTX model ekran kartı kullanmanız gerekmektedir. Bunlara ek olarak, RAM karşımıza çıkmaktadır yani tüm bu sistemin kullandığı bir bellek birimi. Genel olarak tüm sistemin çalışmasını sağlayan ve hızını belirleyen bu birim, bilgisayarlarda benim size tavsiyem 16 GB olmasıdır. Eğer 8 GB ram kullanmayı düşünüyorsanız, yer yer kasılmalar ve aşırı ısınmalar görebilirsiniz. Ekstra, ram ile işlemci doğru orantılı olduğundan dolayı, iyi bir işlemci ve yüksek ram de bir bilgisayarın yapamayacağı bir iş yokmuş gibi düşünebilirsiniz. Tabi ki ekran kartı ve diğer SSD gibi özellikler, izleyicide ve kullanıcıda kaliteyi en üst noktaya taşıyan unsurlardır.

Harici Yayın Bilgisayarı:

Harici yayın bilgisayarı daha profesyonel yayıncıların tercih ettiği gibi bir ürün olarak düşünseniz de, iş bölümü açısından yoğunluğu iki bilgisayara ya da en az iki monitöre bölmenizde yarar vardır. Bunun için sizlere birçok kişi tarafından tavsiye edilmese de, gerçek anlamda yararını göreceğiniz ve çok düşünmeniz gereken bu tavsiyemi dinlemenizi isterim. Harici yayıncı bilgisayarı ciddi anlamda büyük özellik de bilgisayar almanız gereken yer de iki bilgisayar sayesinde büyük ölçüde görev dağılımı yapmanıza yardım etmektedir. Ekstra, 2 adet monitör kullanmanız bile yönetim açısından konfor sağlarken, kullanım açısından da avantaj sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Kemera ve Mikrofon:

Kamera ve mikrofon yayıncı için en vazgeçilmez ürünlerdir. Gerek kayıt esnasında kaliteli görüntü aktarımı gerek ise pürüzsüz bir ses aktarımı için diyebiliriz. Bu hususları göz önünde bulundurduğunuz zaman, kaliteli bir videoyu iyi pazarlayabilmeniz için görselliğin önemli olduğunu düşünecek olursak, bu iki ekipmanda sizlerin en çok dikkat etmeniz gereken ürünler arasına girmektedir. Kamera için dikkat edeceğini özellik ne kadar megapiksel gibi gözükse de, çekimlerde avantaj sağlayan modlar ve kullanacağınız iş ile uyumlu olması da bir o kadar önemlidir. Daha sonra ise, mikrofonla gelecek olursak, kullanım açısından konforu yaşamak istiyorsanız masa mikrofonu ya da mikrofonlu kulaklıklar tercih etmenizde yarar vardır. Bunların dışında diğer mikrofon modelleri twitch yayıncılığı için çok fazla tercih edilmemektedir. Ancak yer yer yapacağınız işe göre bu hususların değiştiğini var sayarsak, genellikle masa mikrofonu, condenser mikrofon ve yayıncı için mikrofonlu kulaklıklar tercih edilmektedir. Bunlar için önemli özellikler ise, arka plan gürültüyü en aza indirecek yapıda olmaları, frekans aralıkların geniş olması ve hassasiyetin iyi bir seviyede olması dikkat etmeniz gereken konulardır.

Yazılımlar:

Yazılımlar yani twitch kullanıcıların tercih ettiği programlar tüm bu saydığımız sistemleri kullanmanıza olanak sağlayan önemli hususlardır. Yaptığınız işler için özel ayarlamalar yapmanız gereken bu programlar hem anlık canlı yayınlar için hem de klip yani gün içinde kesitler almanız için büyük bir önem arz etmektedir. Yayınızı yönetmenize ve istediğiniz şekilde sunmanıza olanak sağlayan bu programlar, her bir yayıncının vazgeçilmez bir parçasıdır diyebiliriz. Mesela OBS olarak anılan ve twitch yayıncılarının kullandığı bu program, görüntü aktarımı için ve diğer tüm ayarlamalar için kullanılırken, yaptığınız ayarlamaların yayınızı ne kadar kaliteli kılacağına karar verdiği için önemli bir unsur olmaktadır. Bu sebeple, yayın yapacağınız platforma ve kullanacağınız programlar hakkında detaylı araştırmalar yapmanızda oldukça fazla yarar vardır.