Kalimba Nedir?

Kalimba nedir, sıklıkla karşımıza çıkan sorulardan biri olduğu için diğer bir adı başparmak piyanosu olan eşsiz enstrümanı yapısı, kullanım alanları gibi özel yanları ile kaleme almaya çalıştık.
 Kalimba Nedir?

Kalimba Nedir?

Kalimba nedir sorusu artık sıklıkla karşımıza çıkan bir soru haline gelmesi ile birlikte, konu hakkında detaylı bilgileri sizler için bir araya getirmeyi doğru bulduk. Kalimba hayatımıza son yıllarda girmiş olan Günay Afrika kökenli tuşlu müzik aletidir. Ürettiği ses ve mevcut yapısı sayesinde oldukça kapsamlı bir şekilde ele alınmayı sonuna dek hak eden eşsiz ses ve tını özelliklerine sahip enstrümandır. Kalimba adındaki bu muhteşem enstrümanı bu yazımız aracılığı ile yapı, ses ve kullanım alanlarını göz önüne alarak inceleyeceğiz. Öncelikle kalimbanın yapısı hakkında bilinmesi gereken noktalara gelin isterseniz birlikte göz atalım.

Kalimba Yapısı

Kalimba yapısı gereği mevcut ana gövde olarak kabul edilen özel bir ağaç türünden elde edilen ana gövdeye sahiptir. Sonrasında ise bu mevcut gövde üzerine kademeli olarak sabitlenen ses sütunları aracılığı ile yapısını tamamlar. Mevcut yapısı kalimba türlerine ve değerlendirildiği müzik türlerine göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca yerel bir enstrüman olduğu için mevcut yapısı hayata geçtiği Güney Afrika topraklarında çeşitlilik göstermektedir. Yani ana gövde üzerinde sabitlenen ses levhaları yani diğer bir adıyla tuş sayıları değişkenlik gösterebilir. Üzerinde bulunan tuş sayısı ve mevcut ağaç türünün değişmesi ve hatta ses levhalarının türü, cinsi gibi önemli noktalarının değişmesi elde edilen sesleri değiştirebilir. Günümüzde ise en yaygın şekilde tercih edilen ülkemizde en bilinen kalimba türü ise 17 tuşlu hakiki maun ağacından elde edilen ses deliği ve çelik paslanmaz tuşlara sahip kalimba modelidir. Fakat bu model dışında tuş sayısı, ağaç türü, ses deliği olup olmayan ve benzeri sese direkt etki eden kısımlarının değişkenlik gösterdiği kalimba türleri yer almaktadır.

Kalimbanın bir diğer yaygın olarak kullanılan adı ise Mbira olarak kabul edilir. Ayrıca 1960 ve 1970 yıllarında likembe, mbila, mbira huru, mbira njari, nhare, matepe, marimba, karimba, ubo, oko ve zanzu gibi isimler ile de anılmıştır. Kıtasal olarak her dilde anlamlı bir karşılığı olarak tercih edilen ve bilinen diğer bir ismi ise ‘’Başparmak Piyanosu’’ olarak geçmektedir. Bunun sebebi ise; Kalimbanın ses potansiyelinden dolayı piyano ya benzemesi ve genellikle iki avcun arasına konumlandırılarak sadece başparmaklarımız ile icra edilmesidir. Oldukça minik bir yapıya sahip olan bu eşsiz enstrümanın kullanım alanları hakkındaki önemli detaylara da birlikte göz atabiliriz.

Kalimba Kullanım Alanları

Kalimba oldukça küçük bir yapıya ve eşsiz ses özelliklerine sahip olduğu için her an her yerde kullanılabilecek bir enstrümandır. Günümüzde ise her evde sıklıkla karşımıza çıkabilen bu enstrümanların evlerimize girmesinin en büyük sebebi ise, kalimba adındaki bu enstrümanın insanlar üzerinde geçmişte psikolojik tedavilerde kullanılmasından kaynaklıdır. Yani minik çocukların yer aldığı birçok evde kalimbanın yer almasının sebebi ise ürettiği sesin insanlar üzerinde bıraktığı sakinleştirici ve eğitici etkisidir. Sahip olduğu ses sayesinde geçmişte insanların sinir hastalıklarının tedavisinde dahi kullanılan kalimba modelleri ortaya çıkmıştır. Ayrıca birçok kişi evine bir piyano satın alacak bütçesi olmasa da kalimba mevcut fiyatı sayesinde birçok evde değerlendirilebilir. Kalimba fiyatının da insanlar tarafından elde edilebilecek tutarlarda olmasından dolayı her evde karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca kalimba birçok müzik türünde de yaygın bir şekilde değerlendirilir. Genellikle solo performansları ile tanıdığımız bu enstrüman birçok müzik türünde kullanılmıştır.

Son olarak böylesi muhteşem ses ve uygun fiyatlı ulaşılabilir tuşlu müzik aleti hakkında benim sizlere tavsiyem ise; Mutlaka ihtiyacınız yani amaçladığınız ses ışığında mevcut tuş sayısı ve yapısını belirlemeli ve bu alanda güvenilir ürünlere sahip tedarik kanalları tercih etmelisiniz. Bu yüzden her tedarik kanallarından bu tarz ürünleri satın almayınız. Ayrıca karşıma çıkan maun ağacından gövdeye sahip olan çelik paslanmaz ses levhalarına sahip kalimba modellerini akort çekici, kılıf ve benzeri unsurların yer aldığı setler halinde satın almanız sizin için oldukça avantajlı olacaktır. Bu yazımda sizlere başta kalimba nedir, kalimba yapısı ve sıklıkla merak edilen kalimba kullanım alanları hakkında önemli bilgilere akıcı bir şekilde sunmayı amaçladım, umarım ihtiyacınız olan bilgileri yazımız aracılığı ile elde edebilirsiniz.