Ukulele Şarkıları Kolay Şarkı Listesi

Günümüzde sıkça talep edilen ukulele enstrümanları ile icra edilebilecek özellikle kolay ukulele şarkılarını sizler için özenle araştırarak, genel bilgiler ışığında sizlere akıcı bir şekilde sunmaya çalıştık. Ukulele şarkıları ve kolay ukulele şarkı listesi yazımızda yer almaktadır.
 Ukulele Şarkıları Kolay Şarkı Listesi

Ukulele Şarkıları Kolay Şarkı Listesi

Günümüzde mevcut olan birçok parça ukulele adı verilen müzik aleti ile oldukça başarılı bir şekilde icra edilebilmektedir. Bu yazımızda ise sizlere kolay ukulele şarkıları başta olmak üzere başlangıç düzeyinde olan kişiler için kapsamlı bilgiler vereceğim. Öncelikle ukulele hakkında bilinmesi gereken ses ve yapı özelliklerinden başlayalım. Bildiğiniz üzere sol yıllarda popüler olan ukulele ülkemiz ve insanlar için oldukça yeni bir enstrümandır. Bu eşsiz enstrümanın kendine özgü ses ve yapı özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca ilk bakışta minik bir gitarı andıran ukulele modelleri oldukça farklı ses ve yapı özellikleri sayesinde ayrı bir sınıfta değerlendirilmeyi başarmıştır. Ukulele 4 adet teli olan ve gitardaki gibi sıralı konumlandırılmayan tellere sahip bir enstrümandır. Ayrıca ukulele ailesinin en yaygın şekilde karşınıza çıkabilecek soprano, concert ve tenör olarak 3 adet üyesi bulunur. Elbette bu saydıklarımın dışında da bariton, bas ve sopranino üyeleri de bulunur. Sırasıyla küçükten büyüğe sıralayacak olursak eğer sopranino, soprano, konser, tenör, bariton ve bas ukulele modelleri karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca standart ukulele olarak kabule dilen ve dünya çapında en çok tercih edilen model ise soprano ukulele modelidir. Fakat oldukça ince ve cılız sesi olduğu için ben başlangıç düzeyleri için çok tavsiye etmiyorum. Çünkü hem minik enstrümanın sap ve gövde hakimiyeti azalmakta hem de seslendiricinin oldukça tiz ses tonu olması gerek ki uyum içerisinde icra edilebilsin. İşte tamda bu noktada icra edilen kişiler, düzeyler ve şarkılar yani müzik türleri karşımıza çıkmaktadır.

Ukulele şarkıları açık kapalı tüm alanlarda oldukça sık bir şekilde değerlendirilen güncel unsurlar haline gelmiştir. Ayrıca ukulele ye özel şarkılar değildi mevcut parçaların ukulele aracılığı ile icra edilmesi diyebiliriz. Ukulele şarkıları hakkında bilinmesi gereken ve dikkat edilmesi gereken yanlara geçmeden önce ukulele akor ve ukulele ritimlerine hâkim olmanız gerekir.

Ukulele modellerinde akor mevcut sap üzerinde bulunan tellere istenilen akora karşılık parmak baskıları uygulanılarak gövde üzerinde belirli ritimler tutulması ile elde edilir. İşte tam da bu nokta da ritim de karşımıza çıkar. Ritim belirli düzen içerisinde tele temas edilmesi olarak kabul edilebilir. Başlangıç düzeyinde olan kullanıcılar için bu bilgiler biraz kafa karıştırıcı olabilir ama her tür müziği ve enstrümanı dinlerken farkında olmadan bir yere vurmak ya da alkış çalmak dahi bir ritimdir. Yani oldukça basit olan unsurları ukulele gibi kompleks ve güç bir enstrüman üzerinde icra etmemiz gerekmektedir. İşte tam da bu noktada ise başlangıç düzeyinde yer alan kullanıcılar için daha verimli ve hızlı yol kat etmesi için kolay denilebilecek ukulele şarkılarına ihtiyaç duyulur. Listeye değinmek dışında yazımın devamında ise sizler için özel seçtiğim bir parçayı geniş bir şekilde kaleme alacağım, o yüzden yazımın buradan sonrasını dikkatlice inceleyiniz.

Ukulele Kolay Şarkı Listesi

Ali Atay – Yalan >>> AKOR: Am, F, G,
Haluk Levent – Elfida >>> AKOR: Em, Am, D,
Ayna – Garibim >>> AKOR: Gm, F, Cm, Bb
Barış Manço – Arkadaşım Eşek >>> AKOR: Em, Am, D,
Duman – Aman Aman >>> AKOR: F#m, E,
Pinhani – Bir Anda >>> AKOR: Am, Em, F,
Teoman – Gönülçelen >>> AKOR: Am, Dm, G, C,

İsterseniz ukulele ile icra edilebilecek kolay ukulele şarkılarından birine birlikte daha detaylı göz atalım.

Duman – Aman Aman

Ritim: A- AY – YAY
Basit Ritim: A – A

[F#m]Nereye gider başını a[E]lıp, sorarsın.
[F#m]Kim bilir, durmadan na[E]sıl susarsın?
[F#m]Bilmeden, boşuna a[E]tıp tutarsın.
[F#m]Su gibi a[E]kıp geçer za[F#m]man.[E] [F#m] [E]
[F#m]Gezdin, toz[E]dun, aman, aman, aman.
[F#m]Sazdın, söz[E]dün, aman, aman, aman.
[F#m]Giderek üz[E]dün bizi, za[F#m]man.
[F#m]Giderek üz[E]dün bizi, za[F#m]man.
[F#m]Yazdın, çiz[E]din, aman, aman, aman.
[F#m]İncecik iz[E]din, aman, aman, aman.
[F#m]Sıraya diz[E]din bizi, za[F#m]man.
[F#m]Sıraya diz[E]din bizi, za[F#m]man.
[F#m]Hep kaçıp yeni bir a[E]dım atarken,
[F#m]Dibine kadar çileye ba[E]tıp çıkarken,
[F#m]İçine atıp atıp, yoluna ba[E]sıp giderken,
[F#m]Su gibi a[E]kıp geçer, za[F#m]man.