Kulaklık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Kulaklık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kulaklık alırken dikkat edilmesi gerekenler, hayatınızın her anında müziğin sizinle olmasını istiyorsanız, kulaklıklar sizin için doğru tercih olacaktır. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte müzik dinlememiz de kolaylaşmıştır. Evde, işte, koşarken, kitap okurken, araba kullanırken kısacası maksimum zevk alabilmek için yüksek kalitede kulaklıklara ihtiyacınız olacaktır.

Tabi bu noktada insan şu soruyu sormadan edemiyor, kulaklık alırken nelere dikkat etmeli, kulaklık özellikleri nasıl olmalı ve bunların yanında da en iyi kulaklıklar hangileri gibi soruları sizler için cevaplamaya çalışalım.

İlk Önce Kulaklığı Nerede Kullanacağınıza Karar Vermelisiniz?

Kulaklık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oyun İçin alacaksanız;

İnanılmaz bir oyun isteğiniz varsa hatta günümüz popüler oyunlarında pubg ,lol, counter strıke gibi oyun için alacaksanız 3d sorruond ses efektlerine sahip tercih etmenizde fayda var özellikle ses kasmak için birebirdir. Oyun için çok kanallı oyun kulaklığı düşünmelisiniz.

Araba Kullanırken yada Yürüş yaparken;

Harekete halinde iken kabloya dolanmak çok hoş olmasa gerek. Bu noktada imdada yetişen çift kablosuz kulaklardır. Bluetooth teknolojisi sahip olan kulaklıklar, istediğiniz gibi hareket etmenizi sağlayacak ve sizlere hareket kolaylığı tanıyacaktır.

Bas hastası iseniz;

Dışarıdan gelen gürültüleri engelleme özelliğine sahip olan kapalı kulaklık, bas tipi müzikten hoşlanan kişi iseniz, sonuna kadar bunu yaşayabilirsiniz.

Evde kullanmak için istiyorsanız;

Evde iken biraz daha konforlu ve rahat bir şey isteyebilirsiniz. Taşınabilir ufak değil de, bunun için normal kulaklık evde çok daha mantıklı olacaktır.

Türk Sanat Müziği için ise;

Türk sanat müziği, sesin net şekilde verilmesi gerekmektedir. Türk sanat müziği tutkunları yada klasik müzik için kulaklık çifti alçak, yüksek ve orta sesleri bozulmadan dengeli ve zengin bir ses üretmelidir.

Kulak İçi Kulaklık mı yoksa Kulak Üstü Kulaklık mı?

Kulak İçi Kulaklık Avantajları

kulaklık alırken nelere dikkat edilmeli

#Kulak içi kulaklıkların en büyük avantajı tahmin edebileceğiniz gibi taşınabilirlikleridir.

#Cebinize veya çantanıza kolaylıkla sığacaktır hatta cebinizde yer bile kalabilir. Kulak içi kulaklıklar çok uygun fiyatlara yüksek kalite sunmaktadırlar.

#Konfor ve rahatlık açısından çok daha avantajlıdır; kulağınızın içine kadar oturduğu için ses yalıtımı mükemmeldir. Kulaklık türlerinden de en iyi kulak içi kulaklığı seçerseniz o anda müzik zevkini sonuna kadar yaşayabilirsiniz.

#Kulaklık frekans aralığı ise üst modellerde 5 ile 40.000 Hz frekans ayarlanırsa, müzik çaldığınızda adeta kulaklarınız bayram edecektir. Kulak içi kulaklık da kulağın tam içinde olduğu için gerçek bir ses yalıtımı sunmaktadır. Bazı markalar ise özel kulak klipsleri sunmaktadır. Ayrıca fazla bütçeniz yoksa ve bütçeniz kısıtlı ise sizlere çok geniş ürün yelpazesi sunmaktadır, daha az maliyete üst düzey ses alabileceğiniz şekilde sizlere sunmaktadır.

#Dışarıdan gelen gürültüleri en aza indirerek daha konforlu bir müzik keyfi yaşamanızı sağlar, hatta uçakta olsanız bile uçağın sesini duymaz dinlediğiniz müziğin tadını alırsınız.

Kulak İçi Kulaklık Dezavantajları

kulaklık alırken nelere dikkat edilmeli

#Kulak içi kulaklıklar da en büyük problem fazla müzik dinlemeniz olabilir.

#Kulaklarınıza oturan sert plastik hoparlörler yada etrafına bağlı sert plastik halkalar uzun süreli kullanımlarda aşırı rahatsız edici olabilir.

#Özellikle bir saatten fazla takılı kalırsa, kulağınızın içindeki bakteriler 600- 1000 kata kadar artar ve bu yüzden kulaklık takmak sağlık açısından çok tehlikeli olabilir.

#Silikon uçlu modeller olsa bile, kulak kanalınıza uzanamayabilirler ve hareket halinde iseniz çok rahatsız edici olabilirler. Terlediğinizde ise kulağınızdan çok kolay bir şekilde çıkabilir.

Kulak Üstü Kulaklık Avantajları

kulaklık alırken nelere dikkat edilmeli

#Rahatlık ve konfor açısından kulak üstü modeller büyük artıdır.

#Kulak üstü kulaklıklar da ‘’terleme’’ gibi probleminiz olursa burada etki etmez. Bu sayede uzun süre takılabilir. Ama eğer sağlık probleminiz var ise kulaklık ile ilgili sizi rahatsız edebilir.

#Kulaklık özelliklerinde kulak üstü kulaklık yumuşak deri ve sentetik malzemeler kullanıcılar için çok daha kullanışlı ve sağlıklıdır.

#Çok daha iyi ses kalitesi sağlar, kullanıcıların tercihlerine göre amplifikatörü aşağı veya yukarı çevirerek gelen sesi kontrol edilebilir. Kulaklıkta gürültü engelleme özelliği olduğunda sesi çok daha iyi almanızı sağlar.

#Kulak üstü kulaklık sağlık açısından da birebirdir, kulak içi kulaklıktan çok daha iyidir.

Kulak Üstü Kulaklık Dezavantajları

kulaklık alırken nelere dikkat edilmeli

#Kulak üstü kulaklık en büyük dezavantajı yer açısından sizlere zorluk çıkarmasıdır.

#Herhangi bir yere gittiğinizde taşıma zorluğu açısından sizler için sıkıntı olabilir, özellikle dışarıda iken, hareket halinde iken zorluklar yaşayabilirsiniz.

#Ses yalıtımı ses açısından tam sağlamamakla birlikte tam konforu sağlamaya bilir. Kulak kanalına giden ses 1 saati geçerse, 6 ile 9 desibele kadar bazı ciddi sorunlara neden olabilir.

#Şimdi buraya kadar spesifik olarak kulak içi kulaklık mı, yoksa kulak üstü kulaklık mı almalıyız, konusuna değindik. Takdir edersiniz ki avantajları da vardı, dezavantajları da vardı, bu noktadan sonra kulaklık alırken dikkat edilmesi gereken teknik özelliklere bir bakalım.

Kulaklık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kulaklık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsanlar bizlerden bazen kulaklık önermemiz konusunda yardım istemektedir. Bu gerçekten kolay bir iş değil, adeta bizim yaşamımızda yol arkadaşımız olan kulaklıklar bizlere her açıdan yardımcı olmaktadır. Özellikle, duygusal, sinirli, neşeli gibi farklı duygularda olduğumuz zaman bizlere eşlik etmektedirler.

Eğer size uygun bir kulaklık türü seçmeniz durumunda kulaklık ile evli gibi olabilirsiniz, her anınızda yanınızda olabilir.

Müzikten söz ettiğimiz zaman herkesin kendine ait zevkleri olduğu kesindir.

Rock olsun, caz olsun, ilahi olsun, Türk halk müziği olsun bunlar her zaman eğlenceli ve çekicidir. Peki bunları biliyoruz dediğiniz duyar gibiyim, hangi kulaklıkları almalıyım, hayatımdan çıkarmayacağım en iyi kulaklık hangisi olmalı diyorsanız. Bu noktada sizlere kulaklık önerisi yapmaktan büyük haz alacağım.

Aslında herkes kulaklık seçebilir, girersiniz internete ve sipariş verip alabilirsiniz, ama kulaklık seçerken bir çok parametre vardır.
İlk olarak tercihinizi yaparken nerede ve nasıl kullanacağınıza karar vermeniz önemlidir. Kulaklıklar spesifik olarak oyuncu kulaklığı, stüdyo kulaklığı, dj kulaklığı gibi çeşitli bölümlere ayrılmıştır.

Örneğin, stüdyo uzmanları için, uzun süre boyunca parçaları doğru bir şekilde dinlemek için düz frekans tepkisi olan kulaklığı tercih etmektedir. Mesela, hareket halinde iken müzik dinlemeyi seven, egzersiz yaparken veya işe giderken farklı kulaklıklar tercih etmektedirler. Eğer bir bas hastası iseniz yada EDM seven biri iseniz, bas sizler için inanılmaz olacaktır. Kablosuz kulaklık her zaman çok daha iyi bir ses yalıtımına sahiptir. Fakat seyahat ederken yada egzersiz yaparken kablosuz çok daha iyi bir seçim olacaktır. Dahası, yüzerken bile kullanmanıza izin veren kablosuz seçenekleri vardır. Geçmişten günümüze ilerleyen teknoloji ile birlikte kablosuz kulaklıklar çok daha farklı yerlere gelecektir.

Artık gelelim kulaklık seçme bölümüne. Eğer ne için kulaklık almaya karar verdiyseniz şimdi gelelim kulaklık alırken dikkat edilmesi gereken teknik özelliklere ve kulaklık önerilerine.

kulaklık alırken nelere dikkat edilmeli

Teknik Yönleri:

1- Hassasiyet: Duyarlılık yaklaşık olarak 100 dB civarındadır. 105 dB civarında kalmak daha iyi olabilir.

2-Empedans: Kulaklıkların empedansları 12 ohm ile 35 ohm arasındadır. Aynı zamanda telefonunuza bağlıdır. Telefonların çoğu 12 ohm empedansa ayarlanabilmektedir. Eski telefonlar ise 32 ohm empedansa sahiptir. Baktığımızda 12 ohm kullanılması 16 ohm uyumlu bir cihaz için ileride cihaza zarar verebilir. 16 ohm cihaz için ise 32 ohm kulaklık kullanmak sorun olmaz. Yalnızca sesi biraz azaltabilir. Empedansa karar vermenin en kolay yolu telefonunuzdaki net empedansa ayarlarını kontrol etmek olacaktır.

3-Frekans Ayarı: Frekans ne kadar genişse o kadar iyi olacaktır. Ortalama bir insanın 20 hz ile 20 khz arasında duyabildiği söylenmektedir. Bu insanın duyabileceği yaklaşık aralıktır. Müziklerdeki bas frekansları yaklaşık 40 ile 100 hz arasıdır. Kulaklıkların frekans aralığı ne kadar geniş ise o kadar iyidir. İdeal olarak frekans tepkisi, bant genişliği boyunca düz yatay çizgi olmalıdır.

4-Mıknatıs Tipi: Genel olarak bütün kulaklıkların içinde Neodim mıknatıslar bulunmaktadır. Net ses üretmek ile birlikte duyarlıdırlar.

5-Gürültü Engelleme: Bu ek bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Kulaklığın yalıtımlı olması sayesinde dışarıdaki gelecek ekstra sesleri engelleyecektir. Bu biraz pahalı özelliktir.

6-Konektör Türü: Genel olarak bütün kulaklıklar da 3.5 mm konektör bulunmaktadır. Bazıları altın, bronz ve krom olmak üzere bulunur. Altın konektörler çok daha iyi iletken olduğundan çok iyi ses kalitesi sağlamaktadır. En iyisi altın, krom, bronz şeklindedir.

7-Bluetooth: Bluetooth kulaklık nedeni ile, müzik dinlerken artık hareketleriniz kısıtlanmayacak. Bluetooth stereo kulaklık sayesinde kablolarla uğraşmadan yalnızca müziğin keyfini çıkartın. Geçmişten günümüze teknoloji ilerledikçe ürünlerde kendilerine has özellikler kattı bu sayede hayatımızda da kolaylıklar geldi. Bluetooth 3.0 kulaklık ise kullanıcılara en iyi dinleme deneyimi sunmaktadır. En iyi bluetooth kulaklıktır.

Ergonomik Tarafları:

1-Bağlayıcı Şekli: Bu aslında kişisel tercihtir. L şeklinde konektörler ve düz konektörler vardır. Mesela; ipod kulaklıklarının düz bağlantıları vardır. Kişisel olarak L biçimli kulaklıklar daha çok tercih edilmektedir. Çünkü, çıkıntı yapmamak ile birlikte dış kuvvetlerden çok daha az hasar alma olasılığı vardır.

2-Kablo Tipi: Çeşitli kablo tipleri vardır. Düz, ince, şişman en iyisi ise ince olanlardır. Çünkü bunlar çok daha iyi ses kalitesi sağlamaktadır.

3-Dolaşmayan Kablo: Genel olarak dolaşmayan kablolar vardır. Bazıları ise ucuz olanlar karışabilir, ama sesi etkilemez.