Kaliteli ve Ucuz Mikrofon Önerisi: Yayıncılar, Youtuberlar ve Oyuncu Özel

 Kaliteli ve Ucuz Mikrofon Önerisi: Yayıncılar, Youtuberlar ve Oyuncu Özel

Mikrofon Önerisi

Genelde hem ucuz hem de kaliteli bir sesi olsun istiyoruz. Ancak youtube’de mikrofonların karşılaştırma videolarını izlediğimizde bir rode veya hyperx mikrofonlarının bm800 veya daha ucuz bir mikrofonun sesine neredeyse aynı kalitede olduğunu görüyoruz.

Hatta inanmayan arkadaşlar olursa bu linkteki videoyu izleyebilir. Arkadaş çok güzel bir şekilde açıklamış ve ses testini yapmış. Rode k2 5.000 TL civarında bir fiyatı olan mikrofon, bm800 ise 120 tl civarında fiyatı var. Yani performansları hemen hemen aynı kalitede, tabi profesyonel olarak bu işten anlayan arkadaşlar çok daha farklı bakacaktır olaya. Ancak aradaki fiyat farkı 4800 tl olunca bm800 neden bu kadar çok satılıyor, anlıyoruz.

Genelde kaliteli ve ucuz mikrofonlar, yayın için veya youtube’da video çekmek amacıyla aranıyor. Bende bu konuya yönelik sıralama yapmak istiyorum.

Sıralamayı yeni çıkan ürünler arasından yapmayı düşünüyorum. Çünkü artık yeni mikrofonlar çok daha youtube ve yayıncılığa yönelik yapılıyor.

Mikrofon önerisini pahalı > ucuz > en ucuz > şeklinde yapalım.

Rode NT-USB Mikrofon

Rode’nin usb bağlantılı mikrofonu NT, açıkcası fiyatı çok pahalı olmasına rağmen çok fazla satılıyor. Belkide markasından diyenler olacaktır ancak artık insanlar karşılaştırma videoları izlemeden genelde ürün satın almıyorlar. O yüzden performansı oldukça iyi mikrofondur.

Artıları

+Üzerinde kendi sesinizi dinleyebilmeniz için 3.5mm kulaklık girişi

+Mikrofon üzerinden mix kontrolü yapılabiliyor

+Apple ve iPad gibi ürünlerden Garageband uygulaması ile kayıt alabilirsiniz

+Sesi tok ve kaliteli bir şekilde aktarıyor, seslendirme yapacaksanız gerçekten ideal bir mikrofon

Eksileri

Fiyatı çok pahalı, aslında kalitesi ve markası belki hak ediyordur ama biraz daha fiyatının inmesi iyi olurdu

Fiyatı

1.455,78

HyperX Quadcast Profesyonel Mikrofon

HyperX QuadCast mikrofonumuz, kaliteli ve gerçekten çok iyi bir tasarıma sahip. Konsender mikrofon olarak geçen bu ürün, yayıncılara yönelik özelleştirilmiş ve geliştirilmiştir. Nasıl derseniz, aşağıda artıları alanında sıralayacağım.

Artıları

+Üzerinde titremesini ve bazı darbelere karşı önlem amacı ile yapılmış bir aparatı var

+Hızlı bir şekilde sessize almak için dokunmatik sensör

+Altındaki düğme ile kolayca sesi ayarlayabiliyorsunuz

+Kendi içerisinde pop filter bulunuyor

+Çoklu sohbet programı var, yani o programa geçtiğinizde masadaki her bireyin sesini kolayca mikrofon alabiliyor

Eksileri

Açıkcası yine eksi tarafı fiyatı diyebiliriz, aynı fiyata daha iyi ürünler varmı derseniz, biz sizlere genel olarak o fiyata en iyi ürünleri sıralıyoruz, piyasada en çok rağbet gören ve kaliteli sitelerde satılan, güvenilir bir şekilde satın alabileceğiniz ürünleri sıralamaya çalışıyoruz, yoksa çinden çok ucuza ürünler de sıralayabilirdik

Fiyatı

1.049,00

ROG Strix Magnus

Yine yayıncılar için tasarlanmış üst klasman bir mikrofon olan Magnus, bir bmw bir mercedes edasını taşıyor. Bu mikrofon gerçekten tasarımı ile kendine çekiyor.

Tabi RGB aydınlatması, ekstra gürültü önleyici mikrofonu ve ayrıca müzik enstrümanları için ses kaydı alabilme özelliği ile övgüyü hak ediyor.

Artıları

+Condenser kapsülü ile gelişmiş bir netlik sunuyor

+Yukarıdaki videoyu izlediyseniz uzaktan bile çok net ve yüksek ses veriyor

+Müzik yapıyorsanız, en azından bu tarz işlerle de uğraşıyorsanız bu mikrofon işinizi görecektir

+RGB aydınlatma efektleri var, çok şık, biz etkilendik

+Neredeyse unutuyordum! Aux girişi mevcut, mobilden de ses kaydı yapabilirsiniz

Eksileri

Sanki gürültü engelleme özelliği o kadar da iyi değil, yani tamamen etkisiz diyemem ama insan daha iyisini bekliyor belkide sorun bizde, yok yok alınabilir bir mikrofon yine siz gezinin, fiyatı belki indirime girer 

Fiyatı

998,99

Rampage THRONE SN-44M

Snopy’nin üretmiş olduğu USB mikrofonumuz diğer incelediğimiz modellere göre oldukça ucuz kalıyor.

Çok kaliteli olduğunu söylemek gerekiyor, en azından fiyatına göre yayıncılar için veya yakından bir seslendirme yapacak kullanıcılar için ideal olduğunu düşünüyorum.

Artıları

+Farklı modları sayesinde canlı yayında, kayıtlarda veya farklı çalışmalarda kullanılabilir

+Kulaklık çıkışı bulunuyor, 3.5mm ile kendi sesinizi dinleyebilirsiniz

+USB 2.0 ve duyarlılığı 128DB

+Kondansatör

Eksileri

Tam olarak bir eksi yönden bahsetmeyeceğim ama kullanım alanınıza göre mikrofon seçmenizi önermem gerekiyor. Sonra iade süreci ile uğraşmayın. Örneğin bu mikrofon çok yüksek ses seviyelerine çıkamıyor, uzaktan ses kaydı aldığınızda ses seviyesi düşük kalıcaktır ama bir adobe ses programı kullanıcısıysanız 1.000 tl olan mikrofonların ses seviyelerine ulaşabilirsiniz

Fiyatı

399,90

Trust GXT 242

Evet arkadaşlar iyice kaliteyi düşürdüğümüzü söylemeliyim. Ancak f/p olarak gidiyoruz, biliyorsunuz.

Aslında ilk 3 üründen sonra dikkat ettiyseniz artık program yardımı ile kaliteli ses alabileceğiniz ürünlere geldik. Yani o üst klasman ürünlerde ek bir yardıma gerek kalmadan üst düzey ses alabiliyorsunuz.

Ancak daha ucuz ürünlerde ek bir programla o kalitede ses seviyesine ulaşabiliyorsunuz.

O yüzden ses programı bilen arkadaşlar bence fiyat olarak biraz makul ürünlere bakabilir ve program yardımı ile (dip ses temizleme, ses arttırma vb.) efekt verebilir ve o seviyelere çıkabilirler.

Artıları

+Ülkesi çin efendim, diğerlerinde yazmadım diye o ürünler amerika değil aman dikkat! Araştırmadan ürün almayın

+Kardiyot kayıt özelliği bulunuyor

+USB 2.0

Eksileri

Bu fiyata çıkmışken farklı ürünlere bakabilirsiniz, daha da eksi yönü vs. yazmayacağım, ürün fiyatına göre iyi mi değil mi, siz karar verin

Fiyatı

362,05

BM 800 Mikrofon

Genel anlamda en çok satılan mikrofon diyebiliriz. Son zamanlarda youtuber işini yapan arkadaşlarda artış olduğundan herhalde bm800 çok tercih ediliyor. Bunun sebebi muhtemelen f/p ürünü olması. 100 tl civarında bir ürünün yukarıda videoyu attım izlersiniz, çok kaliteli sesler vermesindendir.

Artıları

+Kondenser bir mikrofon

+Shock mount var

+İşte bu mikrofon 3.5mm girişli, diğerleri hep USB girişliydi ama bu değil

Eksileri

Eksi yönü olduğunu düşünmüyorum çünkü bu fiyata alabileceğiniz daha kaliteli aynı klasmanda çok ürün yok ancak hunharca kullanımda yapısı gereği tahminimce çabuk bozulur, yani 100 tl civarında olsun o kadar

Fiyatına göre iyi ses veriyor ancak ürünü aldığınızda sizde hissedersiniz çok dandikmiş gibi duruyor ama öyle olmadığını verdiği sesten anlıyorsunuz

Son olarak ise bu ürünü ses kartı ile almanız gerekiyor, ekstra bir masraf yani, tabi siz bilirsiniz

Fiyatı

116,00

Boya Profesyonel Youtuber Yaka Mikrofonu By-M1

Açıkcası bu yaka mikrofonu ne geziyor diyebilirsiniz ama bizzat kendim satın aldım ve bazı arkadaşlarımız yaka mikrofonu da almak isterse diye listeye bir tane ekledim.

Artıları

+Kamera, fotoğraf makinesi, telefon, pc ve diğer alanlara uygun üretilmiş

+3.5mm girişi var, yani genel olarak kullanabilirsiniz

+6m kablo uzunluğu var, sokak röportajı yapmak isteyenler için de kullanılabilir diye düşünüyorum

+Fiyatı fena değil ama daha ucuz olabilir, içinde pil felan var, kutu açılış videolarını izleyin derim

Eksileri

Eksi yönü çok kırılgan olması diyebilirim. Hangi anlamda derseniz, biraz nazik olmak lazım ürüne, yoksa bir anda mikrofondan ses gelmiyor makalelerini araştırabilirsiniz veya iade işlemi başlar!

Fiyatı

110,00

Sonuç

Arkadaşlar sizden ricam ilk olarak alacağınız ürünü hangi alanda kullanacaksınız ona kadar verin. Yoksa en iyisi en pahalısıdır diye gidip araştırmadan Rode almayın. Belki sizin işinizi 100 tl’lik bir mikrofon görecektir.

Sıralamada ürünleri sizler için araştırdık ve ürünlerin en düşük fiyatları nerede ise onu ekledik. Tabi ilerleyen süreçte fiyatlarda değişiklik olursa diye siz yine tekrar bakabilirsiniz. Listemizin sonuna geldik, deneyimlerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin lütfen, şimdiden hayırlı olsun.