Minik Enstrümanım UKULELE 😊

Ukulele hakkında farklı bakış açılarından önemli noktalara değinerek sizlere bu yolda ışık tutacak içerik üretmeye çalıştık.
 Minik Enstrümanım UKULELE 😊

Minik Enstrümanım UKULELE 😊

Hayatımıza son yıllarda dahil olan bu arkadaşımız birçok kişinin evine veya temas kurduğu ortamlara misafir olmuştur. Ukulele ilk görüşte yüzünüzde gülümseme bırakan eşsiz bir enstrümandır. Birçok kişi bu ne kadar küçük bir gitar dese de aslında ukulele ayrı bir sınıfta değerlendirilmeyi sonuna dek hak etmektedir. Gelelim arkadaş hakkında bilinmesi gereken teknik detayara;

 

Ukulelenin Sadece 4 Adet Teli Bulunur!

Ukuleleyi gitarlarımızdan ayıran en önemli unsurlardan biri de tel sayısıdır. Ayrıca gitarlarımıza göre oldukça minik ölçülere sahip olan bu muhteşem enstrümanın ses aralığı, tınısı ve karakteri oldukça farklıdır.

 

Zıplayan Pire: UKULELE

Zıplayan pire olarak adlandırılan bu enstrüman oldukça özel ses ve tını özelliklerine sahiptir. Oldukça ince ve kısa seslere sahip olduğu için zıplayan pire olarak adlandırılmaktadır. Hawaii topraklarına ait olduğu kabul edilen bu telli tür müzik aleti göçmenler tarafından geliştirilmiştir. Ayrıca birçok müzik türü ve kıtasal müzik grubu tarafından icra edildiği için dünya çapında bilinmektedir. Ulaşılabilir fiyata ve kolay taşınabilir yapıya sahip olduğu için gezginlerin vazgeçilmez ürünüdür.

 

Ukulele ile Yollarda,

Ukulele adındaki bu enstrümanla sokak köşelerinde, yollarda ve hemen hemen yer de artık insanları görebiliyoruz. Çünkü oldukça hafif olmakla birlikte birçok kişinin ilgisini kolayca çektiği için sokak sanatçıları ve gezginler tarafından sıklıkla değerlendirilir. Hayalleri peşinde yılmadan yola devam eden arkadaşlarımız için belki bir kahve parası, belki bir yemek parası için değerlendirilebilecek eşsiz bir enstrümandır. Ayrıca her evde olması gereken, kardeşlerimizi ve aile bireylerini sanata yönlendirebilmek için oldukça verimli bir aracı enstrüman olduğunu düşünüyorum.

 

Peki Ukulele Satın Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ukulele fiyatı göz önüne alınarak merak giderilmek için satın alınan bir enstrüman olsa da benim sizlere tavsiyem mutlaka kullanım düzeyiniz başta olmak üzere kullanıcının ses tonuna göre değerlendirilmelidir. Ukulelenin temel üyesi soprano ukulele olarak kabul edilmekle birlikte en yaygın kullanılan en minik üyesidir. Daha küçük üyesi olsa dahi sahip olduğu yaygın kitleye göre değerlendirmekteyiz. Sonrasında ise sırasıyla concert ukulele yani konser ukulele gelir. Tenör ukulele ise bu aileyi takip eder. Yapı büyüdükçe ürünün yapısı yani gövde ve sap ölçüleri artmaktadır. İri el ve parmaklara sahip olan meraklılar için soprano model oldukça zor olsa da concert ukulele modelleri de başlangıç için gönül rahatlığı ile tecrübe edilmektedir. Mutlaka ukulele fiyatı hakkında kapsamlı araştırma yaparak güvenilir tedarik kanallarını değerlendiriniz. Ben Uğur Can Selli bir sonraki yazımda görüşene dek, kendinize iyi bakın, mutlaka bu eşsiz enstrümana şans vermelisiniz…