Piyano | Dijital ve Elektronik Piyano Markaları Hangileridir ?

Piyano, tuşlu bir çalgıdır. En çok önerilen dijital ve elektronik piyano markaları hangileridir ? piyano hakkında merak ettiğiniz herşey bu yazımızda.
 Piyano | Dijital ve Elektronik Piyano Markaları Hangileridir ?

Piyano

Piyano, tuşlu müzik aletlerindendir. Tuşlarına dokunulduğunda çekiçli mekanizma ile tellere vurarak ses veren klavyeli modern bir müzik enstrümanıdır. Her ne kadar tuşlu bir müzik aleti olarak bilinse de telli çalgılar ve vurmalı çalgılar listesine de girebilir. Hem melodinin, hem de armoninin icra edilmesini kolaylaştırdığı için müzik aletlerinin en zenginlerinden sayılır. Zengin kesimin tercih ettiği ilk enstrümanlardan olan piyano ciddi anlamda pahalı olan bir müzik aletidir. Ancak vermiş olduğu performans ve ses kalitesiyle pahalı olması göz ardı edilebilir.

Piyanist
Piyanist, piyano icra eden kişidir. Bir çok müzik türü piyano ile çok akıcı bir biçimde icra edilebilmektedir.

Piyano Kullanım Alanları

Piyano, klasik müzik, jaz müzik ve benzeri türler seven kişier tarafından daha sık icra edilmektedir. Solo performanslar, oda müziği, bestecilik ve prova için oldukça uygun bir enstrümandır. Piyano her ne kadar pahalı ve taşınabilir bir enstrüman olmasa da çok yönlü kullanımından dolayı en yaygın olarak kullanılan enstrümandır. Kullanım alanları açıklayalım;

* Konserlerde kullanımı: Solo ve orkestra ile birlikte kullanılabilen piyano genel olarak konserlerde en önemli payı üstlenir. Özellikle solo performanslarda piyano çok dikkat çekici bir enstrümandır.

*Müzik eğitim kurslarında kullanımı: Birçok enstrümanda eğitim alınması gerektiği gibi piyano çalmak içinde bir eğitim almak gerekmektedir. Müzik eğitim kurslarının vazgeçilmezi haline gelen piyano en çok ilgi gören enstrümanlar arasındadır.

*Evde kullanımı: Zengin sınıfın tercih etmiş olduğu piyanonun evde kullanımı da mevcuttur. Ağır ve yer kaplayan bir müzik aleti olmasından dolayı büyük bir evde kullanılması tavsiye edilir.

*Stüdyoda kullanımı: Piyanoyu sadece klasik ve caz müzikte kullanıyor olarak düşünebilirsin ancak bu doğru değildir. Birçok müzik türünde kullanılan piyano rock müzikte dahi kullanılabilir. Dünyanın en başarılı rock gruplarından birisi olan Queen grubunun en popüler şarkısının (Bohemian Rhapsody) bir piyano eşliğinde çalındığını biliyor muydunuz? Farklı bir tarz arayan grup çareyi stüdyoda piyano eşliğinde çalışmakta bulmuştu.

Bu şekilde pek çok alanda daha kullanıldığını söyleyebiliriz. Ancak bazı temel bilgiler yeterli olacaktır.

 

Piyano Özellikleri

*Piyano, parmağın dokunuşuna anında yanıt verir. Başka hiçbir solo çalgı, piyanonun gücüne sahip değildir. Tüm parmakları icra esnasında kullanma, hertuşu naif ya da güçlü icra özelliği, piyanoya’ya büyük bir ses rengi katar

*Solo olarak çalınabilen bir enstrümandır. Bir piyanist, ister tek başına, isterse de bir orkestra eşliğinde olağanüstü bir müzik gerçekleştirebilir.

*Birçok enstrümanın yerini tutabilir veya eşlik edebilir. Piyano, türk sanat müziğinde de önemli yere sahiptir. Türk müziği icra ederken piyanonun harika sesleri muhteşem bir ambiyas ortaya çıkarmaktadır.

*Klavyeli bir ürün olması yanında ağırdır. Özellikle konser alanlarında kullanılan piyano diğer enstrümanlara göre ağırdır.

*Elitliğin sembolü olarak kabul edilebilir. Genel anlamda bakıldığında pahalı bir müzik aleti olmasıyla ve solo piyano konserlerinin pahalı olmasıyla birlikte piyano elitliğin sembolü olarak kabul edilebilir.

Piyano Çeşitleri ve Sınıflandırılması
*Konsol (Duvar) Piyano

*Kuyruklu piyano

*Dijital Piyano

 

Konsol (Duvar) Piyano
Sırtı duvara dayanarak kullanılan duvar tipi piyanolara konsol (duvar) piyano denir.

Konsol (Duvar) Piyano Özellikleri
*Tel boyları kısadır.

*Tel boyları daha kısa olduğu için dik bir şekilde durabilir ve daha az yer kaplar.

*Sesleri rahatsız edici yükseklikte değildir.

*Ev ortamında rahat rahat çalışabilme imkanı sağlar.

*Konsol Piyanoların tel boyları ve uzunlukları, görsel açıdan göz yormaması adına 110 cm den başlar 135cm ye kadar çıkar.

Konsol (Duvar) Piyano Fiyatları
Konsol piyanoların yamaha ön plana çıkmaktadır. Her bütçeye ve zevke uygun tasarlanmışlardır. Genel bakıldığında kullanılmış olan ağaç türü, tel türü vs. fiyatı etkilemektedir.

Kuyruklu piyano
Telleri ve armoni tablosu yatay olan piyanolara kuyruklu piyano denir. Tam kuyruk, yarım kuyruk ve çeyrek kuyruk şekilde kendi içinde sınıflandırılan piyano türüdür.

Kuyruklu Piyano Özellikleri
*Sesi ve akustiği çok güçlüdür.

*İhtişamlı görüntüsü ve büyüklüğü ile büyüleyici ve göz kamaştırıcıdır.

*Diğer piyano türlerinden daha pahalıdır.

*Profesyonel konser salonlarında kullanılır.

*Solo piyano konserlerinde kullanılan piyano türüdür.

Kuyruklu Piyanolar
Kuyruklu piyanolar gösterişli ve büyüleyici olmasının yanında çok pahalı olan müzik aletleridir. Hatta bir ev parasına bile piyanolar vardır. Taşınabilir bir enstrüman olmaması ve pahalı olmasına rağmen dünyanın en çok tercih edilen piyano tipidir.

Dijital Piyano Özellikleri
*Çok fazla bakım gerektirmeyen piyano türüdür.

*Taşınabilir özellikte olmasıyla diğer piyano türlerinden ayrılır.

*Herhangi bir akort ayarı gerektirmez.

*Akustik Piyanolar hem şık hemde kaliteli sesler üretmektedir

Dijital Piyano Fiyatları
Dijital piyanolar, ne konsol piyanolar kadar uygun nede kuyruklu piyanolar kadar pahalıdır. Orta düzeyli bir fiyata sahip olup şıklık gösterişine göre fiyat farkı gösterir.