Ses Kartı Nedir ? Hangi Alanlarda Kullanılır

 Ses Kartı Nedir ? Hangi Alanlarda Kullanılır

Ses Kartı Nedir?

Ses kartı nedir sorusuna kısa bir cevap vermek gerekirse, home stüdyo yani ev de kurduğunuz stüdyo ses sisteminin bilgisayarınız ile enstrüman ya da diğer cihazlarını arasında dengeleyici görevi gören bir alet gibi düşünebilirsiniz. Daha fazla detaya inmek gerekirse, bilgisayarlardan önce amfi veya mikser yardımıyla ses kayıt yapılmaktaydı. Ancak, teknolojinin gelişmesi ve yeni buluşların insanlara yararı gün ve gün artmaya devam ederken, profesyonel ses sistemleri de normal olarak teknoloji ile beraber gelişmeye devam etti ve hala devam etmektedir. İşte bu noktada, insanların müzik sektöründe iş gücünü indirgemek yani kolaylık sağlamak için birbirinde farklı ses kartı çeşitleri üretilmiştir. Bu ses kartları, pahalı mikser ya da amfi modellerinin aksine daha uygun olduğu ve ev stüdyoları için gereken her türlü özelliğe sahip olduğu için, ilk çıktığı günden bugüne her geçen gün daha fazla revaçta olmaktadır. Buna ek olarak, farklı modelleri ve dış kasa tasarımlara sahip bu cihazlar, daha önce bahsettiğim üzere gereksinimler doğrultusunda üretilmektedirler, bu yüzden her türlü ihtiyaca yani gereksinime göre modelleri kolaylıkla internet sektöründe bulabilirsiniz.

Ses Kartı Ne İşe Yarar?

Ses kartları ne işe yarar sorusunu detaylı bir şekilde açıklanması gerektiğini düşünüyorum, çünkü böyle önemli bir cihazın çalışma prensibini ve tam olarak ne işe yaradığını sizlere aktarabilirsem, istediğiniz model ya da marka seçimi daha doğru yapabilirsiniz. Öncelikle, bilgisayarların ses kartları olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak, bu ses kartları daha düşük OHM ve güç gereksinimi gerektiren cihazlar içindir. Bunun için, her hangi bir enstrüman ya da mikrofon gibi bir cihaz bağlayacağınız zaman, bilgisayarınızın ses kartına güvenmemeniz gerekmektedir. Ancak, ses kartları ne işe yarar sorusunun cevabını burada tam olarak vermek gerekirse, condenser mikrofon gibi +48v güç gereksinimi olan bir mikrofonunuzun ya da yüksek ohm gereksinimi olan bir kulaklığınızın tam performans çalışabilmesi için veya enstrümanlarınızın ses programı karşısında görünüz kılabilmek için kullanılan bir cihazdır. Aslında mantığı bu kadar kolaydır. Ancak marka ve modele göre fiyat çeşitliliğinin bu kadar fazla ve uç olmasının da belli başlı sebepleri mevcuttur. Bunları öğrenmek istiyorsanız, alt yan başlık olan ses kartı fiyatları isimli bölüme geçebilirsiniz.

Ses Kartı Fiyatları

Ses kartı fiyatları, markaya ve modele göre değişiklik gösterebilen ama gereksinimleri doğru bilirseniz oldukça uyguna satın alacağınız bir cihazdır. Peki, bu gereksinimler nelere göre değişmektedir. Öncelikle, kullanacağınız enstrüman ve mikrofon sayısı oldukça önem taşımaktadır. Nedeniyse, giriş ve çıkış sayılarının kullanacağınız veya ekleyebileceğiniz müzik aletleri ya da cihazları iyi düşünüp ona göre uygun bir model seçmelisiniz. Buna ek olarak, satın alacağınız markanın güvenilir ve kaliteli olması da bir o kadar önemlidir. Nedeniyse, cihazın çalışıp çalışmaması dışında, eğer ilk kez böyle bir ürün alıyorsanız, performans olarak nasıl olduğunu bilmeyeceğinizden dolayı tam performans verip vermeyeceğini anlayamayabilirsiniz.

Ses Kartı Alırken Nasıl Seçim Yapılmalıdır?
Ses kartı satın al işlemi sırasında, yukarıda bahsettiğim üzere ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa giriş, çıkış ve özellikler bakımından, doğru marka seçimi sonrasında gönül rahatlığıyla işleminizi tamamlayabilirsiniz. Ancak, yukarıda da bahsettiğimiz üzere uygun ses kartı satın alma amacıyla yola çıkarsanız, işinize yaramayan bir alışveriş yapmaktan başka bir çareniz yoktur diyebiliriz. Bunun için, 7.1 ses kartı yani harici ses kartı ya da stüdyo kayıt için ses kartı modelleri arasında doğru seçim yapmanız gerekmektedir. Bunun için, eğer usb mikrofon modeline sahipseniz 7.1 ses kartı kulaklık ve mikrofonun eş zamanlı çalışması için uyumlu olacaktır. Ancak, enstrümanlar, güçlü mikrofonlar ve diğer birçok cihaz ya da ürünü dahil edecekseniz, phantomlu ses kartı almanız gerekmektedir. Bu ve makalenin daha öncesinde saydığım her türlü detaya dikkat edecek olursanız, uygun fiyatlara da tüm alışverişinizi yapmanız mümkündür.

Ses Kartı Önerisi
Ses kartı önerisi, ses kartı çeşitleri ile ilgili genel olarak değindiğim özelliklere ve önemli faktörlere istinaden tavsiye vermek gerekirse, aşağıda marka modellere bakabilirsiniz.
• Lastvoice 7.1 Usb Adaptör Çevirici Ses Kartı
• Midex Mx-Audio box
• Focusrite Scarlett Solo Gen 3
• Focusrite Scarlett 2i2
• Focusrite Scarlett 6i6
• Midex Msx-22 Pro
• Lastvoice Fast track Usb II – 2 Giriş 2 Çıkış Stüdyo Ses Kartı

Bu ürünleri almak tabi ki sizlere kalmıştır. Ancak, bütün ses kartı çeşitleri olmak üzere verdiğim bu tavsiyelerde, genel olarak yorumları, beğenileri ve şikayetleri göz önünde bulunduracak olursak, uygun yollu ve profesyonellik seviyesine göre tavsiye edilebilecek cihazlardır diyebiliriz. Tabi ki, daha pahalılarını araştırmak isterseniz yani daha profesyonellerini, bu sektörde bir sona ulaşamazsınız diyebilirim, çünkü sonu olmayan bu sektörde, normal olarak fiyatında bir sonu yoktur. Ancak, ev stüdyo ses sistemleri için bu ses kartı önerisi başlığı altındaki modeller yeterli olacaktır.

 

Ses Kartı Modellerini İncelemek İçin: https://www.yonkamuzikmarket.com/ses-kartlari