Bluetooth kulaklık bilgisayara nasıl bağlanır?

 Bluetooth kulaklık bilgisayara nasıl bağlanır?

Bluetooth kulaklık bilgisayara nasıl bağlanır?
Bluetooth kulaklıklar son yıllarda en çok tercih edilen elektronik ses ekipmanlarından biri olmayı başarmıştır. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise bizleri oldukça rahatsız eden ve kısıtlayan kablo kirliliğidir. Bluetooth kulaklıkların olumlu ve olumsuz yönlerinden de bahsedeceğim bu yazımda öncelikle kapsamlı bir şekilde genel bilgiler vermek ve bluetooth kulaklıkların bilgisayarlara nasıl bağlandığı ile ilgili incelemelerimi sizler ile paylaşacağım.

Öncelikle kulaklıktan bahsetmek istiyorum. Kulaklık hoparlör adı verdiğimiz ses yayımlayıcı elektronik ekipmandır. Bildiğiniz üzere ses doğada ses dalgaları şeklinde hava tanecikleri aracılığı ile iletilmekte ve aktarılmaktadır. Fakat organik yani doğal olarak kabul ettiğimiz sesler günümüzde geniş kitlelere ve benzeri amaçlarla aktarılmak istendiğinde sesin gücü ve enerjisini arttırmak için hoparlör ve benzeri elektronik ses cihazları üretilmiştir. Kulaklık ise mini bir hoparlördür. Çeşitli türleri olan kulaklık sayesinde saat ve mekân fark etmeksizin, eşsiz ses tatları alabilirsiniz. Örneğin ben dahi bu yazımı sizlere aktarırken daha iyi adapte olabilmek için bulunduğum ortamdan beni izole edebilmesi için bir bluetooth kulaklık kullanıyorum. Kulaklıklar açık ve kapalı olarak iki ana sınıfta incelenmesinin yanı sıra kablolu ve kablosuz olarak da değerlendirilmektedir. İhtiyaç ve kullanım alanınıza göre değerlendirerek kullanmanız gereken bu eşsiz elektronik ses cihazlarının kablosuz seçeneğinin temel taşını oluşturan bluetooth kısmı ise, tamamı ise kısa mesafe kablosuz radyo frekansı bağlantısı biçimidir. Kısa ve uygun ortam şartlarında kesintisiz ve kaliteli ses aktarımları yapabilmek için oluşturulmuş olan bluetooth teknolojisi günümüzde birçok akıllı cihazda sıklıkla tercih edilmektedir.

Maliyet bakımından kablolu modellere göre yüksek olan bu teknolojik ürünler sürekli olarak geliştirilmekte ve her geçen gün daha çok kullanıcı tarafından talep edilmektedir. Şimdi ise bu cihazları benim gibi ister telefonunda isterse de bilgisayarında kullanan kişiler için ortaya çıkan en büyük problemlerden birinden sizlere bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz üzere bluetooth kulaklık modelleri bilgisayarınızın penceresinden baktığında bir aygıttır. Bilgisayarlarımızda da kullanılan harici ve dahili tüm aygıtların birere yazılımı olur. Kimi yazılımlar farklı benzer yazılım üzerinden eşleşip kullanılabilir ya da harici bir şekilde driver adı verilen kurulumu gerektirmektedir.

İşte tam da bu noktada harici bir program ve driver yüklemesi gerektirmeyen kulaklık modellerini bilgisayarınıza bağlamak için yapmanız gereken tek unsur eşleştirmektir. Nasıl mı?
Bluetooth kulaklık modelinizin erişim kanalını aktif ettikten sonra, mevcut bilgisayarınızın bluetooth bölümünden cihaz taraması yapıp, görüntülenen bağlantılar arasından bluetooth kulaklık ürününüz ile eşleştirme yaptıktan sonra kullanmaktır. Bunun dışında USB girişi ile bağlanıp kulaklık modeli ile iletiş sağlaya bilen teknolojilerde bulunmaktadır. Fakat bu size bahsettiğim yönerge ve bağlantı biçimi en çok kullanılan bağlantı biçimidir. Hem pratik ve kullanışlı olması hem de harici program ve ekipman ihtiyacı duyulmadığı için daha verimli olan yeni nesil bluetooth kulaklık bilgisayar bağlantısı şeklidir.